19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

BOSNALILAR MARKALE’Yİ UNUTMUYOR

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Markale pazar yerinde 1994 yılında yaşanan, 68 kişinin hayatını kaybettiği katliamda ayağından yaralanan Abid Kocevic, o günü aklından çıkaramıyor.


BOSNALILAR MARKALE’Yİ UNUTMUYOR

Katliamın yıl dönümü arifesinde o gün yaşadıklarını anlatan Kocevic, aradan çeyrek asra yakın bir zaman geçmesine rağmen ne zaman pazar yerine gelse katliamın yaşandığı ve yaralandığı o günü hatırladığını söyledi.

Kocevic, patlamanın gerçekleştiği yerden sadece 4-5 metre uzaklıkta olduğunu dile getirerek, "Hayatımı kurtaran da bu oldu. Biraz daha uzakta olsaydım şarapnel parçaları başıma isabet edecekti. Alçaktan gelen şarapnellerden biri ayağıma isabet etti" ifadesini kullandı.

24 yıl sonra anılar hâlâ taze

Yaralandıktan sonra tedavi için Almanya'nın Frankfurt şehri yakınlarındaki bir hastaneye götürüldüğünü anlatan Kocevic, savaşın ardından eşi ve iki torunuyla taşındığı İngiltere'de iyi yaşam koşullarına sahip olmasına rağmen "insanlarını özlediği için" 1998 yılında yeniden Saraybosna'ya döndüğünü kaydetti.

Aradan geçen 24 yıla rağmen Markale pazar yerine her geldiğinde 5 Şubat 1994 günü yaşadığı hatıralarla yüzleştiğini söyleyen Kocevic, "O gün gördüklerim gözümün önünde canlanıyor. İnsanların bağırsaklarının dışarı çıktığını gördüm" dedi.

Markale'de Sırp katliamı

Markale pazar yerinde 68 kişinin hayatını kaybettiği ilk katliamın yanında 28 Ağustos 1995 tarihinde ikinci bir katliam daha yaşandı. Sırp birliklerince gerçekleştirilen bu ikinci katliamda da 43 kişi yaşamını yitirdi, 75 kişi yaralandı.

Bosna'daki savaş sırasında, 44 ay boyunca kuşatma altında tutulan başkent Saraybosna'da, bin 601'i çocuk 11 bin 541 kişi öldürüldü.

Yorum Yaz

  955550

-