11 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Fahri Sarrafoğlu

BU CAMİNİN BİR ZAMANLAR “NALBANT DÜKKANI” OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Fahri Sarrafoğlu

Dedik ya İstanbul'da her tarihi eserin bir yapılış hikayesi var bir de başından geçen hikayesi var. İşte Fatihte bulunan Sinekli mescit ya da Mimar Mehmet Ağa Mescidi bir zamanlar nalbant olarak kullanılmış.  Fatih Vefa Bozacısına gelenlerin mutlaka gördükleri bu caminin içine girdiğiniz zaman duvarlarda halkalar göreceksiniz. İşte bu halkaların hikâyesi oldukça ilginç. Fotoğraflara bakarsanız duvardaki halkaları görebilirsiniz.  Cami ile ilgili detaylar şu şekilde:

İLK BANİSİ ZEYNİ MEHMET EFENDİ TARAFINDAN YAPTIRILIYOR
Fatih Vakfı Ruznamecisi (muhasebecisi yani Osmanlı Devleti'nde, devletin gelir ve giderlerinin günlük kayıt işleriyle görevli Ruzname kaleminin sorumlusu.)  Zeyni Mehmet Efendi 15. yüzyılın ikinci yarısında bir medrese (Kirmasti Medresesi) inşa ettirir. Mescit 4. Murat döneminde medresenin dershane kısmı mescit haline dönüştürülüyor. Fakat yapı, 1756 yılında Cibali'de çıkan ve civarda pek çok eseri yok eden yangınında hasar görür. Bu mescidin karşısında oturan Mimar Mehmet Tahir Ağa tarafından 1756 yılında yapı tekrar inşa edilerek yanına minare inşa ettiriliyor. Sultanahmet Camii mimarı, Mimar Mehmed Ağa, Sultanahmet Camisi yapımından aldığı parayla tadilatını yaptırmış. Tadilat sonrası Mimar Ağa'nın ismi verilmiş bu mescide.

fahri6nisan

ÖNCE DEMİRCİ DÜKKÂNI SONRA NALBANT OLUYOR
Mimar Mehmet Ağa'nın ismini alan mescid zamanla yıllara yenik düşüyor. 1930'lu yıllardan sonra kadro dışı kalan mescit nalbant olarak kullanılıyor. Duvarda gördüğünüz o halkalara bir zamanlar eşek bağlanıp da ayaklarına nal çakıldığını biliyor muydunuz? 1959-60 yılları arasında esaslı bir tamir gören mescit şu anda cami olarak kullanılıyor.

1980'li yıllarda kuzeyde önceleri ahşap, daha sonrada betonarme olarak bir son cemaat yeri ilave edilmiştir. Son onarımına ilişkin doğu duvarındaki kapının alınlığında Nuri imzalı 1379/1959 tarihi bulunan bir ayet kitabesi vardır.

 

KAYNAKLAR:

  • Türkiye Diyanet Vakfı Eminönü Şubesi Eminönü Camileri S: 138 İstanbul 1987
  • http://www.hayalleme.com/bu-halkalar-ne-ise-yarar/
  • Ayvansarayi Hüseyin Efendi, Ali Satı Efendi, Süleyman Besim Efendi, Hazırlayan: Ahmet Neih Galitekin, Hadikatül Cevami s: 195 İşaret yayınları 2001

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  963833

-