15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

Fahri Sarrafoğlu

BU ÇEŞMENİN ÇOK ‘HÜZÜNLÜ HİKÂYESİ’ VAR

Fahri Sarrafoğlu

Fatih'de dolaşırken hangi çeşmenin hikayesi yok ki. Her çeşmenin mutlaka bir hikayesi ve başından geçen olayları vardır. Ama Fatih'te, Ahmediye Camii karşısındaki çeşmenin hikayesi diğer çeşmelerden çok farklıdır. Orta Çeşme ve Nevşehirli İbrahim Paşa Çeşmesi olmak üzere iki ayrı isimle biliniyor. Bu çeşmede bir “hüzün “ var. Bu çeşmede bir Padişahın nasıl tahttan indirilip halk arasında dolaştırılıp, işkence edildikten sonra Yedikule Zindanında şehit edilmesinin hikâyesi var.

ÇEŞMENİN TARİHİ

İşte detaylar:

İlk bilgiye göre, çeşme 1642 yılında Gürcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. İkinci kaynağa göreyse 1731 yılında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

Yapı, mimari ve süsleme açısından 1600'lü yılların çeşmesi gibi görünmese de tipik bir Lâle Devri eseri. Çeşme ilk önce Gürcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Zamanla harap olunca da Damat İbrahim Paşa tarafından devrinin özelliklerine göre yenilenmiş.

Çeşme, harap bir vaziyetteyken tekne ve ayna taşları kaldırım altında kalmış ve 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. İki sokağın kesiştiği köşede bulunan çeşme iki bölümden oluşuyor. Süsleme açısından birbirinin aynı olan bu iki bölüm, Ahmediye Camii'ne bakan cephede yer alıyor. Bölümlerin her ikisine de ikişer ayna taşıyla ikişer kurna yerleştirilmiş. Ayna taşlarının alınlıkları yelpaze şeklinde süslemelerle taçlandırılmış. Onların üzerinde de kitabeler bulunuyor. Çeşmenin üzerinden ayrıca ezan okunması için çıkılan bir yerde var.

fahrisarrafoglu-13ekim1

 SULTAN GENÇ OSMANIN HAPSEDİLDİĞİ YER

 Padişah 1. Sultan Ahmet'in oğlu  Genç Osman'ı üzerinde beyaz bir entari ve başı açık olduğu halde bir beygire bindirerek hakaretlerle sokaklardan geçirip bu çeşmenin olduğu yere Orta Cami'ye yani (Ahmediye Camii)  getirmişlerdi. Hatta bunlardan “Altuncuoğlu” isimli bir askerin, eski padişahın baldırlarını sıkıp küfürler etmesi üzerine Genç Osman: “Behey Edebsiz mel'un padişahınız değil miyim? Nedir bu ettiğiniz cefa” diye ağlamıştı. Bir süre Orta Camii'de gözaltında tutulan padişah Cuma Namazı'ndan sonra Sadrazam Kara Davut Paşa'nın emriyle bir pazar arabasına konarak yine hakaretlerle Yedikule Zindanı'na nakledilmiş ve orada şehit edilmiştir.

İşte bu camii Ahmediye Camii ve Orta Çeşme bize hep Sultan Genç Osman'ı hatırlatır.

fahrisarrafoglu-13ekim2_1

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  485059

-