9 AĞUSTOS 2020 PAZAR

Fahri Sarrafoğlu

ÇEMBERLİTAŞ’IN SIRRI

Fahri Sarrafoğlu

İstanbul Çembertaş'ta bulunan bu sütunun alelade bir taş olmadığını biliyor muydunuz? Tarihin her döneminde bu sütün hep gizemini korumuştur. Öyle ki, Ulu önder Atatürk'te 1929 yılında yurtdışından arkeologlar getirterek bu taşın hakkında araştırma yapılmasını istedi ama kesin bir sonuç alınamadı. Peki, nedir bu taşın gizemi derseniz?  Bu taşın altında İsa a.s ait olduğu sanılan kutsal eşyaların olduğu Hristiyanlar tarafından ki bu inananların sayısı giderek de artmaktadır. Hatta İstanbul'un işgali sırasında 1918 yılında İstanbul işgal altında iken Vatikan'dan bir grup rahip, Çemberlitaş'ın yakınındaki Vezirhan'dan oda kiraladı. Buradan tünel kazıp Çemberlitaş'ın altına gitmek isterlerken yakalanıp sınır dışı edildiler. Evet, bilgiler elbette bu kadar değil, birçok kaynaktan derlediğimiz bilgiler ışığında meğer taşın birçok sırları varmış.

 

OSMANLI DÖNEMİNDE İLK YAZAN TARİHÇİ

1670 yılında kaleme aldığı "Kitabu tenkih-i tevarihu'l-müluk" adlı eserinde, Hezarfen Hüseyin Çelebi ilk defa bu taştan bahseder. Kitapta yer alan bilgilere göre  İsa a.s ait olduğu ileri sürülen bazı eşyalar İstanbul'u ilk kuran Konstantin'in annesi tarafından Kudüs'ten getirtilerek yerin altında bir oda yaptırılarak buraya gömüldüğünü yazmaktadır.  Daha sonra ise Çemberlitaş ile ilgili bilgileri  "Mecmua-i Fünun" adlı dergide buluruz. Çemberlitaş'ın sırrı 1960'lı yıllarda yine gündeme geldi. Gündeme getiren ise yine bir yayın organıydı: Tarih Mecmuası. Bakın ünlü tarihçi Yılmaz Öztuna, 1 Haziran 1968'de neler yazmıştı: "Hazret-i İsa'nın gerildiği hakiki Haç'ın İstanbul'da Çemberlitaş'ın altında olduğu hakkındaki görüşü kuvvetlendirecek deliller mevcuttur.

 

PEKİ, TAŞIN ALTINDA OLAN EŞYALAR NELER?

 

"Ludwig Völkl'in 1957'de Münih'te basılan 'Der Kaiser Konstantin' adındaki yayında yer verilen bilgiyer göre taşın altında yer alan ve İsa a.s ait olduğu iddia edilen eşyalar şunlar: “Hazret-i İsa'nın kanının bulaştığı toprak.  Hazret-i İsa'nın havarilerinden Andreas'ın ve İncil'i yazı diline geçiren havarilerden Lukas'ın mantoları.

 

VE TAŞIN DİKİLİŞ HİKÂYESİ

 

Tarihi kaynaklara baktığımız zaman taşla ilgili şu bilgileri buluyoruz. İmparator Konstantin  57 metre olan bu sütunu Roma'daki Apollon tapınağından söktürerek, Forum Konstantin'e diktirir yani bugünkü yerine.. İlk yapıldığında sütunun üzerinde güneşi selamlayan Apollon heykeli vardı. Ancak Konstantin 330 yılında İstanbul'a diktirirken kendi heykelini sütunun üzerine koydurmuştur. Daha sonra bu geleneği Bizans İmparatorları Julianus ve Thedosius sürdürerek kendi heykellerini bu sütuna diktirmiş.

 Tarih 1081 gösterirken yıldırım isabet etmiş heykele, heykel yanarken sütun ağır hasar almıştır. I. Aleksios Komnenos sütunu tamir ettirerek üzerine kendi heykeli yerine Çemberlitaş üzerindeki haç heykelini koyduracaktır. İstanbul'un fethinden sonra üzerindeki haç indirilmiştir. 1470'li yıllarda Yavuz Sultan Selim tarafından tadilatı yapılan sütun II. Ahmet zamanında çıkan büyük bir yangınla ağır hasar alır. Daha sonra 2. Mustafa döneminde ise etrafı demir çemberlerle çevrilir. O gün bugündür o sütuna Çemberlitaş denir. Roma'da Apollon sütunu ile başlayan kaderi İstanbul'da Çemberlitaş olarak devam etmiştir.

 

SUTUNUN ÜZERİNDE NE YAZIYORDU?

Konstantin heykelinin kaidesinde ise şu yazıyordu: “Ey dünyanın efendisi ve yöneticisi olan Yüce İsa, bu itaatkar şehri, bu asayı ve Roma'nın bütün gücünü sana adıyorum. Roma'yı koru, bütün kötülükleri bizden uzak tut.”

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  306088

-