14 AĞUSTOS 2020 CUMA

CHP: BÜROKRATİK OLİGARŞİNİN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

1930’dan 1950 yılına kadar CHP'li hükümet ile devlet yekvücut olmuş, ortaya faşizm ve komünizm idarelerindeki gibi bir 'parti devleti' çıkmıştı. “Parti olma vasfı bile tartışmalıdır” diyen yazarımız Hüseyin Yağmur, “Esasen CHP’nin, ülkemizde bürokratik oligarşinin bir genel müdürlüğü gibi olduğunu belirtti.


CHP: BÜROKRATİK OLİGARŞİNİN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

CHP'NİN TARİHİ KILIÇDAROĞLU'NU YALANLIYOR

31 Mart seçimlerine az bir süre kaldı. Partiler ve parti başkanları yazılı, görsel ve sosyal medya ile meydanlardan halka hitap etmeye devam ediyor. Bu partilerden en eskisi ve Türkiye'ye demokrasi getirdiğini iddia eden CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Demokrasiyi ve özgürlüğü ağzından düşürmeyen Kılıçdaroğlu, bununla yetinmeyip mevcut iktidar partisinin de demokrasiyi yok ettiğini iddia ediyor. Lakin CHP'nin geçmişine baktığımızda ülkemizde bürokratik oligarşinin bir genel müdürlüğü gibi davrandığı görünüyor.

İKİNCİ BİR PARTİYE TAHAMMÜLLERİ DAHİ YOKTU

CHP'nin tarihiyle ilgili makale kaleme alan yazarımız Hüseyin Yağmur, CHP'nin genetik kodlarında demokrasi ve özgürlük anlayışı olmadığını söyledi. Yazarımız Yağmur, “CHP'nin tarihine kısaca göz attığımızda bu iddiamızı doğrulayacak yüzlerce vesika ile karşılaşırız. 1924'de kurulan ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası 1 yıl sonra, CHP İktidarı tarafından Şeyh Sait isyanı bahane gösterilerek kapatılmıştır” dedi. Yağmur, 1930'da Atatürk'ün emriyle kurdurulan Serbest Fırka'nın da ömrünün sadece 3 ay olduğunu belirtti.

CHP TÜRKİYE'Yİ KOMÜNİZM VE FAŞİZMLE YÖNETTİ

Yazarımız Hüseyin Yağmur, “1930'dan 1950'ye kadar Türkiye'nin yönetiliş biçimine 'Faşizm' denilebilir ancak, İçişleri Bakanı aynı zamanda CHP Genel Sekreteriydi. İllerin valileri aynı zamanda CHP İl Başkanlarıydı. CHP'li hükümet ile devlet yekvücut olmuş, ortaya faşizm ve komünizm idarelerindeki gibi bir 'parti devleti' çıkmıştı” diye konuştu.

“O günlerde seçimler tam bir tiyatroydu” diyen Yağmur, “Müntehibi Sani Demokrasi'sine göre, millet, mebusları değil, mebusları seçecek kişileri seçiyorlardı. Bu kişiler de illerde ve ilçelerde CHP yöneticileri olan şahıslardı” ifadesini kullandı.

Hüseyin Yağmur'un CHP'NİN GENETİK KODLARINDA DEMOKRASİ YOKTUR başlıklı yazısı için linke tıklayınız

Yorum Yaz

  168444

-