19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

CHP DARBE ANAYASASI İLE DEVAM DEDİ!

AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili aynı zamanda Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Abdülhamit Gül Yeni Söz’e konuştu


CHP DARBE ANAYASASI İLE DEVAM DEDİ!

Zihni Çakır | Yeni Söz | Ankara

AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, CHP'nin tutumu nedeniyle dağılan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na dair ilk kez Yeni Söz'e konuştu. Ankara Milletvekilleri Cemil Çiçek ve Ahmet İyimaya ile birlikte Komisyonun AK Partili üçüncü üyesi olan Abdülhamit Gül, “AK Parti olarak, insanı merkez alan, sivil ve demokratik anayasa yapma iradelerinin millete karşı bir görevleri olduğunu” söyledi.

CHP'nin mutabakatla çalışan Komisyona kimi ön koşullarla geldiğini aktaran Abdülhamit Gül, daha komisyonun üçüncü toplantısında komisyonun ismi üzerinden bir uzlaşmazlık çıkararak Sivil bir Anayasa'nın yapımına dair oluşan Uzlaşma Masasını dağıttığını dile getirdi.

CHP BİLDİĞİNİZ CHP

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri sonrasında çıkan tabloyu nazara alarak siyasi parti Genel Başkanları ile tek tek görüştüğünü ve bu görüşmelerde ortaya çıkan Yeni bir Anayasa yapma iradesi doğrultusunda, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da Uzlaşma Komisyonu Kurulması önerisini gündeme getirdiğini söyleyen Abdülhamit Gül, “Ancak ne yazık ki CHP her zamanki tavrıyla çalışmaları tıkadı ve masayı dağıttı. CHP kimi ön koşullarla, uzlaşma kültüründen uzak bir tavırla yeni bir anayasa yapma sürecini bir kez daha sekteye uğrattı. Yaptıkları açıklamalarda daha önce üzerinde uzlaşılan 60 maddenin çıkarılabileceğini önerdiklerini söylüyorlar. Oysa bunlar üzerinde bile geçmişteki olumlu tavırlarını sergilemediler. O uzlaşılan maddelere bile yanaşmadılar” dedi.

CHP HÜKÜMET MODELİ İLE REJİMİ KARIŞTIRIYOR

CHP'nin bir hükümet modelini tanımlayan Başkanlık Sistemi üzerinde kendilerince bir önyargı oluşturduğunu, hükümet modeli olan Başkanlığı bir rejim değişikliği gibi sunduğunu ve Uzlaşma Komisyonunu bu gerekçelere dayanarak dağıttığını söyleyen AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, “Komisyonun çalışma esaslarına bile uymadan bir takım dayatmalar sürdüler ortaya. Önce üzerinde mutabakat sağlanacak konular ve tarafların önerilerini değerlendirme noktasında var olan mutabakata uymayarak, komisyonu kendi istekleri doğrultusunda şekillendirmek istediler. Hatta ismine bile tahammül edemediler. Oysa AK Parti olarak bizim duruşumuz ve niyetimiz çok net. Ülkeyi bu Darbe Anayasasından kurtarmak. CHP bu darbe anayasası ile devam etme yönünde irade ortaya koyarak komisyonu dağıttı, masayı devirdi” dedi.

Başbakan ve Meclis Başkanı'nın, komisyon çalışmalarının devam etmesi yönündeki yeni açıklamalarını, CHP ile böyle bir komisyonun yürümesine inanıp inanmadığını sorduğumuz Abdülhamit Gül, “AK Parti'nin, sivil, demokratik, özgürlükçü, insanı merkeze alan, çoğulcu bir anlayışla millet iradesini yansıtan Yerli ve Milli bir Anayasa yapma iradesi, millete karşı ödevini ifa etme niyeti sürmektedir” dedi.

Yorum Yaz

  693055

-