CHP’DEN ALDIĞI MAKAMI ‘ZEMZEM’ İLE YIKAYAN BABAYİĞİT

Meclis koridorlarının renkli simalarından olan Hamit Fendoğlu nam-ı diğer Hamido, hayatı boyunca küresel güç odaklarıyla mücadele etmişti. Gözü kara bir babayiğit olan Hamido, 1977 seçimlerinde Malatya’dan Belediye Başkan adayı olmuş ve kazanmıştı. CHP’nin kalesi sayılan Malatya’da başkanlık koltuğunu devralan Hamido, odayı zemzem suyu ile yıkatmıştı.


CHP’DEN ALDIĞI  MAKAMI ‘ZEMZEM’ İLE YIKAYAN BABAYİĞİT

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk siyaseti ve millet bir çok renkli siyasetçiye şahit olmuştur. Bunlardan bir tanesi de yiğitliği, cesareti, kararlılığı, Hakk'ın ve halkın yanında olan Türk siyasetçisi Hamit Fendoğlu' idi. Nam-ı diğerle Hamido, milletin gönlünde taht kurmuş ve son nefesine kadar küresel güçlerle ve onlarla işbirliği yapan CHP'nin korkulu rüyası olmuştu. Hainler, seçimle deviremeyeceklerini anladığı Hamido'yu, 18 Nisan 1978 günü en yakın arkadaşının adıyla yolladıkları bombalı paketle Hakk'ın rahmetine kavuşturmuşlardı.

Komünistleri de bu çiğköfte gibi yoğuracağım

Bu babayiğitin hikayesini gazeteci yazar Ahmet Dinç'in kaleme aldığı ‘Meclis'in Son Kabadayısı İlk Faili Meçhulü! Hamido' isimli kitaptan okuyabilirsiniz. Hayy Kitap'ın bası-mıyla okucuyla buluşan kitapta, Hamido'nun Hakk yolunda geçirdiği hayatının en önemli anlarını öğreneceksiniz.

Hamido, 1967 yılında “Komünistleri de bu çiğköfte gibi yoğuracağım,” dediği bilgisini veren Ahmed Dinç, “Aşiretler arasında arabuluculuk yapan lider oydu. Bir kabadayı olarak Malatya'da, Ankara'da raconlar kesti, paylaşılması gereken rantlarda söz sahibi oldu. Milletvekili olduğu yıllarda, fikirlerini beğenmediği vekilleri dövmek için meclis koridorlarında kovalayan oydu” dedi.
Milletvekiliği döneminde dövdüğü generalin kulağını ısırıp ısırmadığı çok tartışıldığını söyleyen yazar Dinç, “Hamido, 1960 darbesinden sonra Yassıada'da yargılandı ve ceza aldı. Cezaevinde tuttuğu intikam listesindekiler ondan tek tek aman diledi. İsmet İnönü, tekrar milletvekili seçilmemesi için onu hapse attırdı ama o, İnönü'nün memleketinde ondan daha çok oy aldı. 1970'lerde Erbakan ‘parti kuralım' dedi, Hamido ‘kadro yetiştirelim' dedi, anlaşamadılar. Malatya belediye başkanlığını CHP'den aldığında, makamı zemzem suyuyla yıkattı” ifadesini kullandı.

Hamido, gerçek anlamda bir efsane bırakmıştı ardında. Onun hayatı, cumhuriyet tahinin önemli bir tanıklığıdır aynı zamanda. Şimdiden iyi okumalar.

Untitled-2_183
Eser: Meclis'in Son Kabadayısı İlk Faili Meçhulü! Hamido
Yazar: Ahmed Dinç
Yayınevi: Hayy Kitap
Sayfa Sayısı: 320

  1. Bilâl AFŞAR

    Eğer resmî tarih açısından bakacak olursak, kitabın isminde bir hata mevcut. İlk faili meçhul, Hilafet Müdafii, Vatanperver Şehit Ali Şükrü Bey'dir.Allah hak yolundaki bu şehitlerimizin cümlesinin derecesini âlî eylesin..

  2. Bilâl AFŞAR

    Eğer resmî tarih açısından bakacak olursak, kitabın isminde bir hata mevcut. İlk faili meçhul, Hilafet Müdafii, Vatanperver Şehit Ali Şükrü Bey'dir.Allah hak yolundaki bu şehitlerimizin cümlesinin derecesini âlî eylesin..

Yorum Yaz

  586359

-