14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ÇIRPINIŞLARIN BOŞA, BİTTİN SEN ABD!

Güçlenerek büyüyen Türkiye’den tedirgin olan ABD, dünyaya Türkiye’ye karşı harekete geçme çağrısında bulundu.


ÇIRPINIŞLARIN BOŞA, BİTTİN SEN ABD!

Bu çağrısını Newsweek dergisinde yayınlanan bir makale üzerinden yapan ABD'nin bu son çırpınışları bittiğinin göstergesi. Bu yazıya tepki gösteren İbrahim Kalın, Türkiye hakkında en kötü yazılardan biri. Newsweek Türkiye'de yeni bir darbe girişimi çağrısı mı yapıyor?” dedi.

 

NEWSWEEK, TÜRKİYE'YE DARBE ÇAĞRISINDA BULUNDU

 

ABD'de yayınlanan Newsweek dergisinden Türkiye'ye operasyon çağrısı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Newsweek şimdi de Türkiye'de yeni bir darbe girişimi çağrısı mı yapıyor?" ifadesiyle dergiye tepki gösterdi.

31 Temmuzda yayımlanan "Erdoğan Kürtleri kırmak ve Osmanlı'yı diriltmek istiyor" başlıklı haberde Türkiye'ye yönelik ağır ifadeler kullanıldı. Jonathan Watchel ve Albert Watchel imzalı haberde, Türkiye'nin son yıllardaki dış politikasına değinildi ve çirkin ithamlarda bulunuldu.

 

'Kürtlere karşı saldırgan politika izleniyor'

 

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde, dış politikada saldırgan bir tutum izlendiği bahsedilirken, iç siyasette de Kürtlerin kullanıldığını ve 2013 yılındaki çözüm sürecine rağmen son dönemlerde 'Kürtlere karşı saldırgan bir politika izlendiği' görüşü dile getirildi.

 

'Türkiye, terör rejimine yöneliyor'

 

Newsweek'in haberinde, Türkiye'nin 'terör rejimine doğru yöneldiğine' ve Türkiye'nin bir zamanlar demokratik ve ılımlı olduğuna değinildi. Haberde Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek istediği ifade edilirken bölgedeki operasyonlarda Kürtlerin katledildiği yazıldı.

 

 

'Erdoğan, Ortadoğu'da karmaşa yaratıyor'

 

Haberde, Erdoğan'ın, 'Sünnilerin lideri' sıfatıyla hareket ettiğini ve Orta Doğu'da karmaşa yarattığı iddia edildi. Türkiye'nin Rusya ve Amerika'yla ikili ilişkilerinin bulunduğu belirtilirken, Erdoğan'ın dış politikasının ikilik içerdiği ve akıl dışı olduğu savunuldu.

 

'Özgür dünya, Türkiye'ye karşı harekete geçmeli'

 

Türkiye'nin tüm dünya açısından tehlikeli olduğunu ve 'dünyanın en güçlü devleti olan ABD'nin bu konuda çok önemli yardımlarda bulunabileceğine' değinildi.

Haberde, Türkiye'ye operasyon çağrısında bulunulurken, 'Özgür dünya Erdoğan'a karşı ne kadar çabuk hareket ederse, dünyamız o kadar güvenli olacaktır. Türkiye dönüştürülmeli' ifadelerinde bulunuldu.

 

'Yeni bir darbe çağrısı mı?'

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın makalenin, Türkiye konusundaki en kötü yazılardan biri olduğunu belirtti.

Kalın, Twitter hesabında, Newsweek'de yayınlanan, 'PKK ve FETÖ terör örgütleri propagandasının, gerçekler ve ideolojik paranoya olarak analiz edilerek sunulduğu'nu ifade ettiği makalenin, Türkiye hakkında en kötü yazılardan biri olduğu paylaşımını yaptı.   

İbrahim Kalın, paylaşımında "24 Haziran seçimleri geçtiğine göre Newsweek şimdi de Türkiye'de yeni bir darbe girişimi çağrısı mı yapıyor?" ifadesini kullandı.

 

Yorum Yaz

  554912

-