20 EYLÜL 2020 PAZAR

ÇOCUKLARINIZA ÇOK YARAMAZSIN DEMEYİN

Anne ve babaların hatalı tutumları çocuğun gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Mütehassıslar, çocuğa “Çok yaramazsın” demek yerine “Nazik davran, sakin ve rahat ol” demeleri konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.


ÇOCUKLARINIZA ÇOK YARAMAZSIN DEMEYİN

Olumlu yönergelerin çocuğun gelişimine çok önemli katkıları olduğunu belirten Psikolog Eda Ergür, şunları söyledi: "Anne babaların çocuklarını yetiştirirken ortak hedefleri vardır. Her ebeveyn, çocuklarının mutlu ve başarılı olmasını, çevresiyle iyi ilişkiler kurabilmesini, sorumluluklarını üstlenmesini ve de ahlak sahibi bir birey olarak yetişmesini ister. Ancak bu hedeflere ulaşmak için sarf edilen çaba, her zaman bizi istenilen sonuca götüremeyebilir."

Çocuğu uyarma yöntemine dikkat

Anne babanın çocuklarına yönelttikleri tutumlar her ne kadar iyi niyetli olsa da bazen beklenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Odasını toplamayan bir çocuğa verilen uyarı 'odanı dağıtma' şeklinde olabilir ve bu uyarılar çoğu zaman işe yaramaz. Aileler, genelde şöyle yakınıyorlar: 'Duvara söylesem anlar ama oğlum ya da kızım bir kez bile beni dinlemiyor.'Peki burada tek sorumlu çocuğunuz mu? yoksa Sizde de pay var mı? ilk olarak bunu düşünmelisiniz.

Ne yapması gerektiği anlatılmalı

Yapılan uyarılarda değiştirilebilecek ortak bir nokta var: Bu örneklerin hepsinde çocuğa, neyi yapmaması gerektiğini söylüyorsunuz fakat nasıl davranması gerektiğiyle ilgili bir yönlendirme yapmıyorsunuz. Böylece çocuk ne yapmasını istediğinizi anlayamayabiliyor ve yaptığı davranışı sürdürüyor. Odasını düzenli tutmasını istediğimiz çocuğumuza 'odanı düzenle' yönergesini vermek çocuk için daha anlaşılır olacaktır. 'Nazik davran, sakin ve rahat ol, uygun ses tonuyla konuş, meyve ye' gibi yol gösterici yönergeler vermek daha net ve anlaşılır bir mesaj ilettiği için çocuğunuz da ondan ne beklediğinizi anlayabilir ve kendisini eleştirilmiş hissetmez.

Onun çocuk olduğunu unutmayın

Psikolog Eda Ergür "Anne- baba olarak karşımızdakilerin çocuk olduğunu her zaman kendimize hatırlatmalı ve söylediklerimizi harfi harfine yerine getiremeyeceklerini unutmamalıyız. Çocuğunuzun davranışlarında neyi istemediğinizi değil de neyi istediğinizi düşünerek hareket edin ve uyarılarınızı bu yönde şekillendirin. Böylece hem kendinizde hem de çocuğunuzda olumlu bir etki yaratmış olursunuz. Rahat ve mutlu bir birey olmaya kendinizden başlarsanız çocuğunuz sizi model alarak bu yönde davranışlar geliştirebilir.” dedi.

Yorum Yaz

  052385

-