28 EYLÜL 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

COVID-19’UN İNSAN YAPIMI OLDUĞU İSPATLANDI

Kemal Çiftçi

Nobel Ödüllü Fransız Bilim adamı Prof. Dr. Luc Antoine Montagnier, COVID-19'un insan yapımı olduğunu açıkladı. 2008'de HIV virüsüyle ilgili buluşundan dolayı Fizyoloji dalında Nobel Ödülü alan Montagnier, Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nün çok önemli araştırmacılarından biri.

 Ünlü Fransız viroloji uzmanına göre bu virüs, HIV aşısı geliştirme sırasında kazara ortaya çıktı. İçinde HIV'den gen parçaları taşıyor ve aynı zamanda sıtmaya yol açan bir parazitten de genler var. Böylece sıtma ilacı klorokinin neden bu hastalığa iyi geldiği de daha kolay anlaşılmış oluyor.

 Norveçli bilim adamı Birger Sørensen ve İngiliz onkolog Angus Dalgleish de Quarterly Review of Biophysics dergisinde yayınladıkları makalede bu virüsün insan yapımı olduğunu açıklamışlardı. Başka bilim adamları benzer tezler ileri sürmüş ve doğal yollarla ortaya çıkan virüslerin bu kadar hızlı bulaşma özelliği taşıyamayacaklarını söylemişlerdi. Genelde oklar Çin'deki Wuhan Viroloji Enstitüsü ile Kuzey Karolina Üniversitesindeki Sars konusunda çalışmalar yapan laboratuvarları gösteriyor. ABD, risklerinden dolayı bu çalışmaları 2014-2018 dönemi için durdurma kararı almıştı. Ancak 2017'de çalışmaların yeniden başlatılması kararı alındı.

Montagnier ile biyomatematikçi Jean-Claude Perez tarafından hazırlanıp “Center for Open Science” dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu virüste sürekli mutasyonlar meydana geliyor ve virüs, sonradan eklenen insan yapısı unsurları yok ediyor. Bu da gösteriyor ki, virüs yakın zamanda tehlike olmaktan çıkacak.

 

Aslında COVID-19'un insan yapımı olduğunu söyleyen bilim adamı sayısı azımsanmayacak kadar çok. Hatta bunun biyolojik silah olabileceği konusunda da ciddi şüpheler var. Aslında bugüne kadar gerek aşı çalışmalarında ve gerekse biyolojik silah çalışmaları sırasında çok sayıda sızmalar veya kazalar yaşandı. Ancak bunlar medyada pek yer almadığı için bilinmiyor.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  638472

-