31 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

DERİN DEVLETİN SİVAS’TA ALEVİ - SÜNNİ ÇATIŞMASI ÇIKARMASI

Günün Tarihi

3 Eylül 1978: Derin Devletin Sivas'ta Alevi - Sünni Çatışması Çıkarması

 

3 Eylül 1978'de Alevi - Sünni çatışması çıkartmak amacıyla gerçekleştirilen ve şehri savaş alanına çeviren olaylarda 11 vatandaş öldürüldü. Olay sonrası dönemin Devlet Bakanı Enver Akova, ‘Sivas halkının olaylara karışmadığı, aşırı uçların silah aldıkları kaynakların aynı olduğu' şeklindeki beyanı, bazı güvenlik güçlerinin ‘Sivas'a dışarıdan toplulukların getirildiğini' söylemişti.

 

Alevi ve Sünni yapısı nedeniyle kentin provokatif eylemler için uygun olması, Sünnileri Aleviler aleyhine kışkırtmaya yönelik sloganların atılmış olması dikkat çekmişti.

 

 

(Derin odaklar bu olaydan 15 yıl sonra 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta yine bir tertibin içine girdiler. İktidar için büyük planlar yapan küçük azınlık, 1990 yılından itibaren ülkeyi ‘istikrarsızlaştırmak' için yeniden düğmeye basmıştı .Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri onlar için biçilmiş kaftandı. Program için Sivas'a giden ve Madımak Oteli'nde kalan sanatçı ve organizatörler burada saldırıya uğradılar. Kaldıkları otel yakıldı. Otelden çıkamayan 37 kişi dumandan boğularak öldü.(‘Oteldekiler diri diri yakıldı' derin odakların seçtikleri bir propaganda söylemiydi.)

 

3 Eylül 2006: Derin Devletin İsmail Ağa Camii'nin İmamını Cami İçinde Öldürtmesi

 

3 Eylül 2006 günü İsmail Ağa Camii imamı cami içinde bıçaklanarak öldürüldü. Bülent Orakoğlu'na göre “Cinayet Ergenekon'un işiydi” (Orakoğlu,2007:94)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  725365

-