28 EYLÜL 2020 PAZARTESİ

“DEVLETİMİZİN BEKA’SININ TEMİNATI GENÇLERİMİZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Mustafa Alpay, manevi kalkınma olmadan maddi kalkınmanın olmayacağını dile getirerek devlet ve millet bekasının teminatı gençler için çalıştıklarını söyledi. Alpay, Erzurum, Bingöl, Ağrı gibi kentlerimizin kırsalında eğitim mücadelesi veren çocukların mücadelelerine destek olmaya çalıştıklarını ve bu kapsamda bir misyon ile yol almak istediklerini ifade etti.


“DEVLETİMİZİN BEKA’SININ TEMİNATI GENÇLERİMİZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Mülakat: Gülden AĞ

Türkiye'deki genç nüfus siyasetçilerden iş adamlarına, sivil toplum kuruluşlarından eğitimcilere her kesimin odağı olmuştur. Kimisi bu yolda somut adımlar atmış kimileri ise sadece sözden ibaret kalmıştır. Somut adımlar atan ve atmak için de mücadeleye her daim hazır olan Beşeri ve İktisadi Kalkınma Derneği  (BEKA) Derneğinin Başkanı ve Türkiye'nin Gençlik Politikaları kitabının yazarı Mustafa Alpay ile dernekleri kapsamında gençler için yaptıkları ve yapacakları çalışmaları konuştuk. İstifadelerinize sunarız…

Yıllardır sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev aldınız. Ve emsal teşkil edecek bir sürü STK var. Neden Beka Derneğini kurmaya ihtiyaç duydunuz?

Sizin de söylediğiniz gibi sivil toplum kuruluşlarında birçok önemli görevlerde bulundum. Sivil toplumun içerisinden gelmiş olmak ve sivil toplum kuruluşları içerisinde uzun süre görev almak bana, sivil toplum alanında çok büyük tecrübeler kazandırdı. Hatta Gençlik Kuruluşları Birliği'nin kurucularından birisiyim. BEKA Derneği'ni kurarken en önem verdiğimiz unsur, Türkiye'deki sivil toplum algısını değiştirmek, sivil toplumun gerçek görevini tam manasıyla yapabilmesine olanak tanımaktı. Biz BEKA Derneği'ni kurarken, yaratılmış her canlıya hizmet etmek, sivil toplum faaliyetlerini geliştirmek ve üyelerimize katma değer üretmek amacıyla yola çıktık. Beşeri ve İktisadi Kalkınma Derneği olarak hamdolsun çok kısa süre içerisinde hem yaptığımız programlarla hem yaptığımız yardım faaliyetleriyle hem de ilmi ve akademik faaliyetlerle önemli yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Biz Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu her alanda devletine milletine hizmet etme ülküsüne aşk derecesinde sevdalı bireyler yetiştirebilmek istiyoruz. işte bu duygu ve düşüncelerle, bu hedeflere hep birlikte yürümek için devletimizin milletimizin bekası için çok güzel bir ekiple yola çıktık. Türkiye'de sivil toplum faaliyetlerinin gelişmesi için farklı düşüncelerden farklı metotlarla hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının sayısının artmasını da önemli buluyorum.

“DEVLETE VE MİLLETE AŞK İLE HİZMET EDECEĞİZ”

Hedeflerinizi gerçekleştirecek projeleriniz var mı?

Biz birçok farklı alanda devletimizin ve milletimizin bekası için gerekli hizmetleri yerine getirmek amacıyla yola çıktık. Okullarda üzerinde hassasiyetle durduğumuz " Sosyal Girişimcilik " seminerleri, üniversitelerde gençlerimizin olaylara farklı açılardan bakmasını ve kendileri için gerekli olan kaliteli insan çevresini sağlayabilmelerine yarayacak  "Gençlik ve Sivil Toplum İlişkisi" seminerleri yapıyoruz. Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne Göçmenlerin Uyum ve İletişimlerini artırarak ülkemize daha kolay uyum sağlamalarına yönelik verdiğimiz bir proje var. İktisadi kalkınmanın en önemli sac ayaklarından biride hiç kuşku yok ki ihracat. Bunun içinde ticari diplomasiyi hayata geçirmek için çalışmalarımız sürüyor. Bir kaç Başkonsoloslukla iş birliği protokolü imzalayarak bu süreci fiilen başlatmış olacağız. Yetim ve öksüz yavrularımıza yönelik " Çocuklar Üşümesin " projemizi hayata geçirdik. Bu kapsamda yardımlarımız devam ediyor. Erzurum Karaçoban ilçesinde ve Ağrı Eleşkirt ilçesinde kaymakamlarımızla birlikte yaptığımız özel bir çalışmayla öksüz ve yetim yavrularımızın kışlık bot ve mont ihtiyaçlarını karşıladık. Bingöl Karlıova ilçesinde dört okulda kütüphane kurmak için başlattığımız " Gönder Gelsin " projemizin çalışmaları da yine tüm hızıyla devam ediyor.Hayvan haklarına yönelik bir projeyi de çok yakında hayata geçireceğiz. Ayrıca üyelerimize yönelik devam ettirdiğimiz Tecrübe Konuşuyor, Gündem Buluşmaları ve Muhabbet Vakti başlıkları altında alanında yetkin kişilerin katılımıyla sohbet programlarımız oluyor. Bu kapsamda Vali, Milletvekili, Sanatçı, Bürokrat  bir çok önemli ismi Genel Merkezimizde misafir ettik ve etmeye devam edeceğiz. Biz devletine ve milletine aşk ile hizmet etmeye gönlünü vermiş bir ekibiz. Bu konuda emin adımlarla ilerliyoruz.

Peki bu projelerden hayata geçirdikleriniz hangileri?

Çok yakında robotik kodlama eğitimleri vermeye başlayacağız. Bununla alakalı alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Üniversite ve İş Dünyası Başkan Yardımcımız Uçak Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Muhammed Enes Özcan' ın liderlik ettiği bir roket takımı var. Onlara da elimizden geldiği kadar destek olacağız. Teknolojik yüksek katma değerli ürünlerin ülkemizin kalkınmasında en önemli aktör olacağını düşünüyoruz. Bu noktada Ar-Ge ve Proje ekibimiz çalışmalar yapıyor. Ben güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. BEKA isminin hakkını vermek noktasında kararlıyız.

“MANEVİ KALKINMA OLMADAN MADDİ KALKINMA SAADET VERMEZ”

 Türkiye sanayiden teknolojiye inanılmaz projeler üretip, uygulamaya başladı. Türkiye'nin bekası adına bu projelerle alakalı çalışmalarınız nelerdir?

Benim bir mottom varsa o da  " Manevi kalkınmaz olmadan maddi kalkınma insanlığa saadet getirmez" dir. Bu konuyu " Türkiye'nin Gençlik Politikaları " kitabımda da uzun uzadıya ele aldım. Gençleri birer ekonomik obje olarak göremeyiz. Bu son derece yanlış bir tutum olur. Ayrıca "Gençler Geleceğimizdir "sloganı da bence içi boş ve son derece yanlış. Gençler bizim bugünümüzdür. Her insanın yaratılıştan gelen manevi bir doyum ihtiyacı var. Bunu maddi olanaklarla sağlamak mümkün değil. Dolayısıyla bizlere bu noktada büyük görevler düşüyor. Gençlerimizin manevi yönlerine yönelik çalışmalar yapmalıyız. Biz gençlerimizi geleceğe bugünden hazırlayamazsak, onların manevi ve maddi kalkınmalarını aynı anda sağlayamazsak üzülerek söylüyorum ki bir kuşağı daha kaybederiz. Bu ülkede darbeler bizlere yeterince insan kaynağı kaybettirdi. Artık buna tahammülümüz yok. Var gücümüzle devletimizin ve milletimizin BEKA' sının teminatı gençlerimiz için çalışacağız.

Sizin her zaman kullandığınız birbirini tamamlayan iki kelime var; Maddi ve manevi kalkınma. Bu noktada özellikle gençlerimizi eğitecek ve öğretecek faaliyetleriniz var mı?

Bir işe başlamak demek o işi yarılamak demektir. Güzel bir ivme yakalayarak bir hayli mesafe kat ettiğimizi düşünüyoruz. Gerekli çalışmaları yaparak istediğimiz seviyeye geldikten sonra mazlum ve mağdur coğrafyalarda ki kardeşlerimizin manevi ve maddi kalkınmaları için hiçbir karşılık beklemeden hizmet üreteceğiz inşallah. Biz her zaman seferle mükellef olduğumuzun idraki içerisindeyiz. Bu minvalde üzerimize düşen seferi yapmanın gayreti içerisindeyiz. BEKA ailesi içerisinde yer alarak bizlerle birlikte bu güzel hizmetlerin ucundan tutmak isteyen herkese kapımız açık. Bizim kırmızı çizgimiz ortak değerlerimizdir. Ortak değerlerimiz ise devletimiz, milletimiz ve bayrağımızdır. Bu hassasiyetleri taşıyan ülkesine ve insanlığa hizmet etmek arzusu içerisinde olan herkese kapımız açık. Cenabı Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.

 

Yorum Yaz

  277838

-