14 AĞUSTOS 2020 CUMA

DOĞU AKDENİZ’İ SİZE YEDİRMEYİZ

Doğu Akdeniz üzerinden oluşturulacak bir enerji koridorunun Türkiye’nin kıta sahanlığından geçeceğini bilen batılı ülkeler ve ABD’nin deniz alanlarında yaptığı gasba sessiz kalmayan Türkiye iktidarının dik duruşu ve karadaki askeri gücünü deniz ve hava alanlarına da taşıması küresel güçleri rahatsız etti.


DOĞU AKDENİZ’İ SİZE YEDİRMEYİZ

Su kurnazı batı ile ABD, böl ve yönet yapmaya çalıştığınızın farkındayız

AKDENİZ'E KIYI UZUNLUĞU EN BÜYÜK ÜLKE TÜRKİYE'DİR

Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri anlamanın yolunun deniz yetki alanlarının kime ne kadar ait olduğundan geçtiğini vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli, "Türkiye, Doğu Akdeniz'de kıyı uzunluğu açısından Akdeniz'de en büyük alana sahiptir. Bu karakteri bir ana kara devleti konumunda bulunması ile birlikte Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de diğer bölge devletlerinden daha fazla bir alana sahip olmasına imkan kılmaktadır. Türkiye'nin deniz yetki alanlarına yönelik hamlelerinin mercek altına alınması gerekiyor" diye konuştu.

TÜRKİYE, GASP GİRİŞİMLERİNE SESSİZ KALMIYOR

Bölgede Mısır, GKRY, İsrail, Libya, Yunanistan ve Suriye'nin, başta Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa ile Türkiye ve KKTC karşısında Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka aykırı olarak jeopolitik, jeostratejik ve jeoekonomik hamleler içerisinde bulunduğunu gözlemlediklerini belirten Gözügüzelli, "Türkiye Doğu Akdeniz'de bir beka meselesiyle karşı karşıyadır. Gasp girişimlerine Türkiye sessiz kalmıyor ve Türkiye'siz bölgede bir adım atılamayacağı da aşikardır" dedi.

TÜRKİYE'YE MUHTAÇLAR

Bölgede Türkiye olmadan bir adım atılamayacağını ifade eden Gözügüzelli, "Tüm planlanan projelerde deniz yolu olarak görülen güzergah Türkiye'nin kıta sahanlığıdır. İlaveten Türkiye'nin üzerinden Avrupa'ya taşınacak bir proje maliyet açısından da makbul olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Tüm bu ortamda batılı ülkelerin ve ABD'nin yaptığı hamleleri Türkiye ile görüşmeden gerçekleştirme arayışları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Kıbrıs adası üzerindeki garantörlüğünün dünden daha önemli olduğunu ortaya koymuştur" şeklinde konuştu.

‘MAVİ VATAN' GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİ

Gözügüzelli, “Türkiye'nin dik durması, kara gücüne sahip askeri yetkinliğini deniz ve hava alanlarına taşıma kabiliyetini Mavi Vatan tatbikatı ile üç deniz bölgesinde eş zamanlı gerçekleştirmesi, bölgesel ve küresel güçlere hükmetme kabiliyetini sergilemektedir' ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  273592

-