10 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

DÜNYA ÖLÜMLERE, AÇLIĞA DUYARSIZLAŞTI

Dünyanın dört bir köşesi açlık, kan, gözyaşı ve ölümlere teslim oldu. Terör örgütleri ölüm kusuyor. Devletler ölüm kusan canilere bazen sinsice bazen açıktan destek veriyor. İç savaşlar ve dış müdahaleler kendi kendine yeten ülkeleri de açlığa sürüklüyor. Ve tüm insanlık bunu seyretmekle yetiniyor.


DÜNYA ÖLÜMLERE,  AÇLIĞA DUYARSIZLAŞTI

FAO 'Açlığa son' diyecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu yıl Dünya Gıda Günü'nü "Açlığa son" temasıyla karşılayacak. FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, Dünya Gıda Günü temasının bu yıl "Açlığa son" olacağını belirterek, "İnsanlar zamanla milyonların aç olduğu gerçeğine karşı duyarsızlaştı. Yeni bir düşünce tarzının benimsenmesi gerekiyor" dedi.

Geçen yıl 821 milyon insan açlık çekti

Geçen yıl 821 milyon insan açlık çekti. Bu sayı, dünya nüfusunun yüzde 11'ine denk geliyor. Her 9 kişiden 1'i aç. Bu insanların çoğu Sahra Altı ve Güneydoğu Afrika'nın yoksul kırsal alanlarında yaşıyor. Dünyada aç insan sayısı son yıllarda artış gösterirken, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" doğrultusunda 2030'a kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçiminin sona erdirilmesi hedefleniyor.

16 Ekim Dünya Gıda Günü

FAO ‘16 Ekim Dünya Gıda Günü' etkinliklerinde Türkiye olarak geçmiş yıllarda olduğunu gibi bu yıl da "heyecan verici" etkinlikler yapacaklarını belirten Gutu, Dünya Gıda Günü'ne ilişkin kutlamaların en önemlisinin Tarım ve Orman Bakanlığı, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası ile 17 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirecekleri "Sürdürülebilir Gıda Konferansı"

olacağını bildirdi.

Obezite uyarısı

Artan obezite tehdidine de değinen Gutu, mevcut küresel gıda sistemlerinin yüksek kalorili, enerji yoğun, yağlı, şekerli ve tuzlu işlenmiş gıdalara ulaşılabilirliği artırdığına dikkati çekti. Obezlerin bırakın yediklerini, kilolarından kurtulmak için harcadığı parayla bile dünyada açlık çekenlerin tamamının doyabileceğine gerçeğini de gözden kaçırmamak gerekiyor.

Türkiye insani yardımda dünya birincisi

Ekonomisi dünya 15'inciliğinde olsa da insani yardımlarda dünyada birincisi olan Türkiye nerede bir mağdur, nerede zulüm gören varsa oraya koşuyor. Tüm sivil toplum kuruluşları ile adeta yardım meleği gibi afetzedeleri yalnız bırakmıyor. Türkiye'nin resmi kuruluşları ve STK'ları gittiği her yere menfaat için değil yaraları sarmak için gidiyor.

 

Yorum Yaz

  941854

-