24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

ECEVİT’İN 4 YENİ AMERİKAN ÜSSÜNÜN...

Günün Tarihi

4 Ekim 1978:Ecevit'in 4 Yeni Amerikan Üssünün Açılmasına İzin Vermesi

 

Bülent Ecevit Başbakanlığındaki Türk hükümeti, 4 yeni Amerikan üssünün açılması (Sinop, Pirinçlik, Belbaşı ve Kargaburun) kararını verdi.

 

​Avazturk yazarı İlhami Yangın'ın ‘Kontrgerilla ve Bahçelievler katliamı' başlıklı yazısında, Sinop ve Samsun'da bulunan Amerikan Radar üslerinin İstanbul Eyüp'te ve Ankara Çankaya'da bulunan Kontrgerilla merkezlerine bağlı olarak çalıştıklarını yazdı.

 

Yazıya göre Türkiye'de oluşturulan kontrgerillanın ana karargâhı, Çankaya ilçesine bağlı olan, Bahçelievler semtindeydi.Yazı şöyle devam ediyor;Amerika Birleşik Devletleri'nin NATO üyesi ülkelerde oluşturduğu askeri malzeme depoları “The United States Logistics Group” (TUSLOG) olarak isimlendirilmişti.

 

Görünürdeki işlevi depo olan bu merkezlerin asıl niteliği, gizli ABD askeri üssü olmalarıydı.NATO'ya üye olduğumuz günden itibaren, Türkiye'nin birçok yerinde TUSLOG kurulmuştu.Depo yapılacak gerekçesi ile ABD'ye verilen bu askeri alanlarda, son derece gelişmiş telsiz ve haber alma sistemleri ile radar cihazları bulunuyordu.Söz konusu TUSLOG depolarının en bilinenleri İstanbul, Sinop ve Samsun'da bulunuyordu. Bu üslerin asli görevi SSCB'yi izlemekti.

 

Bir TUSLOG da Ankara'da bulunuyordu.Ankara'daki TUSLOG, kontrgerillanın idari merkezi olan Çankaya ilçesi sınırları içerisindeki, Balgat semtindeydi.

 

İstanbul, Sinop ve Samsun'da bulunan diğer TUSLOG üsleri de Ankara'daki ana TUSLOG'a bağlıydı. Ana karargâhın bulunduğu Bahçelievler semtinde hummalı bir çalışma yürütülüyordu.

Kontrgerilla organizasyonunun kurucularından Ruzi Nazar işin başındaydı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  424181

-