7 AĞUSTOS 2020 CUMA

EMPERYALİSTLER RAHAT DURMUYOR

Tek taraflı imzalanan kağıt parçası Sevr’i yeniden hayata geçirme peşindeler


EMPERYALİSTLER RAHAT DURMUYOR

Ortadoğu'daki zengin enerji kaynaklarını bilen İngiltere'nin başını çektiği İtilaf devletleri bir asır önce Birinci Dünya Savaşını çıkardı ve Osmanlı Devleti'ni parçalayıp bu coğrafyaya hükmetmek istedi. Ve bunda başarılı olan İngilizler, tek taraflı olarak imzalanan ‘Sevr belgesi' saçmalığıyla Anadolu'yu da kendince paylaştırdı. Enerji boru hatları üzerinden kurulan yeni dünya düzenini de yönetmek isteyen emparyalist güçler şimdi de rahat durmuyor ve Türkiye'ye saldırıyor.

 

100 YIL GEÇSE BİLE ART NİYETLERİ DEĞİŞMEDİ

 

 

Sevr, bizim için bir antlaşma değildir diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, “Sevr, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hatta Osmanlı açısından asla bir antlaşma seviyesine gelmedi. Ama tarih içerisinde 'Sevr' diye bir vaka yaşandı. Bugün de bazı temel meselelerimizi anlamamız için arada mutlaka atıf yapmamız gereken karanlık tarihi olaylardan birisi Sevr'dir. Sevr, birtakım büyük güçlerin niyetlerini, o niyetlerin aradan 100 yıl geçse bile değişmemiş olmasını gösteren bir belgedir” ifadesini kullandı. Bu açıdan Sevr'i bilmenin önemine işaret eden Turan, belgeyi hazırlayan ülkelerin hala aynı niyetleri taşıdığını ifade etti.

 

TÜRKİYE, SEVR'DE AMACINA ULAŞAMAYANLARIN HEDEFİNDE

 

Sevr'in kötü plan ve niyetlerin nereye kadar uzandığını bilmek açısından önemli olduğuna değinen Turan, "Sevr bizim için hedefine ulaşamamış bir kötü niyet belgesidir. Sevr'de gördüğümüz o niyet bugün de ölmedi. Bugün de maalesef Diyarbakır Sur'da açılan hendeklerde, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, anne ve bebeğinin Hakkari'de şehit edilişinde, Kandil'de, Afrin'de, Münbiç'te bu ister DEAŞ ister PKK/YPG olsun Türkiye'yi boğmaya yönelik eller görünmekte. Bunlar 100 yıl önceki niyetlerin devam ettiğini, 100 yıl önce bu niyetleri taşıyan mahut vücutların hala Türkiye'yi hedef aldığını gösteren unsurlardır” dedi.

 

TÜRKİYE, BU DÜZENE BAŞKALDIRDI

 

1. Dünya Savaşı sonrası "yeni dünya düzeni" olarak adlandırılan düzene bir tek Türkiye Cumhuriyeti'nin karşı durduğunu dile getiren Turan, şimdi de dünyanın büyük güçler tarafından yeni bir siyasi bunalıma doğru sürüklendiğini bildirdi.

Turan, bu sefer geçmişe göre çok daha kuvvetli planların bulunduğunu anlatarak, "Bugün de gene Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyadaki kötü niyetli iradelerin ortaya koyduğu planlara Cumhurbaşkanıyla, devlet erkanıyla, hükümetiyle, milletiyle itiraz ediyor. 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı duruş bunun en

somut göstergesidir. Yeni Sevr niyetlerinin olduğunu hatırlayalım, o niyetlere karşı teyakkuzu unutmayalım" sözlerine yer verdi.

 

OKUL KİTAPLARINDA VE KAYNAKLARDA ‘BELGE' DİYE ANLATILMALI

 

Refİk Turan, okul kitapları ve çeşitli kaynaklarda Sevr'in "antlaşma" değil "belge" olarak anılması için girişimde bulunacaklarını açıklayarak, "Ayrıntı gibi görünebilir ama önemli, çünkü çocuklarımızın ve kamuoyunun zihnine böyle yerleşiyor. Ortada belge var ama bu bir antlaşma değil." dedi.

thumbnail_22-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  845362

-