24 EYLÜL 2020 PERŞEMBE

Kemal Çiftçi

EVDE KALMAK MI, GÜNEŞLENMEK Mİ?

Kemal Çiftçi

Tüm dünyaya hızla yayılan Covid-19 pandemisi dolayısiyle birçok ülkede zorunlu olarak ”evde kal” uygulamaları sıkı bir şekilde devam halen etmekte.  Kurallara uymayanlara ciddi cezalar verilmekte. Ayrıca maske takma mecburiyeti de çoğu yerde zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bütün bunlar ne kadar doğru? İnsan hak ve hürriyetlerinin sınırlanması bir yana, hastalığın önüne geçme konusunda bu tedbirler ne kadar işe yarıyor?

Çin'de yapılan bir araştırmada çok ilginç çarpıcı ortaya çıktı. Çin'in 320 yerleşim yerinde yapılan araştırmalar gösterdi ki, hastaların çoğu kapalı alanlarda enfeksiyona yakalanmışlar. Enfeksiyona yakalananların içinde evde kalanların oranı ise yüzde 79.9. Toplu ulaşımda virüs kapanların oranı ise yüzde 34. Yani evde kalmak, toplu ulaşım kullanmaktan daha tehlikeli.

Koronavirüsten dolayı en fazla ölümlerin yaşandığı şehirlerin başında ABD'nin New York şehri gelmektedir. Burada virüse yakalanıp hastaneye kaldırılanların yüzde 68'i, “evde kal” uygulamasına tabi olan insanlardan oluşuyor. Koronadan dolayı ölen Afrika kökenli Amerikalıların sayısının yüksek olması da elbette merak konusu. Bilim adamları bunun da D vitaminiyle ilgili olduğunu söylüyorlar. Zira esmer tenli insanların güneşten D vitamini almaları beyazlara göre biraz daha zor. Dolayısıyla onların güneşte daha uzun süre kalmaya ihtiyaçları var.

Virüslerle mücadele konusunda bağışıklık sistemi son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ise D vitaminin rol oynadığı bilinmektedir. Covid-19'da olduğu gibi, birçok hastalığın önlenmesinde de D vitamini çok etkilidir. PCR testleri gösteriyor ki, koronavirüse yakalanan insanlarda D vitamini seviyesi düşük çıkıyorlar. Ayrıca yeterince güneş almayan ve D vitamini seviyesinin düşük olduğu ülkelerde koronavirüsten ölüm oranları daha yüksek. Ayrıca hastalığın şiddetli seyretmesi ile D vitamini seviyesi arasında da bir paralellik olduğu anlaşılıyor. Mesela D vitamini seviyesi normal olan hastalarda yüksek ateş görülmüyor. Dahası, güneş ışınlarının koronavirüsü hızla etkisiz hale getirdiği de bilinen bir gerçek.  Buna rağmen insanları güneşlenmekten ve parklara çıkmaktan alıkoymanın büyük bir hata olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Elbette dikkat ve temkini elden bırakmamak gerekiyor. Ama öyle anlaşılıyor ki, sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak, koronavirüse karşı alınacak koruyucu önlemlerden çok daha önemlidir.

 

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  188976

-