11 AĞUSTOS 2020 SALI

Fahri Sarrafoğlu

FATİHİN SU İÇTİĞİ ÇEŞME

Fahri Sarrafoğlu

HORHOR çeşmesinin hikayesi

Fatih'de bir zamanların ihtişamlı çeşmelerinden olan “Horhor” çeşmesinde Fatih'in tebdil kıyafet gezerken burayı keşfettiğini biliyor muydunuz? Bu çeşmede bir zamanlar bu semtin ana can damarlarından bir tanesiydi. Evet, Bizans döneminde Kıztaşı'ndan itibaren gelen kaynak sularının toplandığı merkez olan horhor çeşmesinin yerini ilk keşfeden Fatih Sultan Mehmet'tir. Detaylar kısaca şöyle:

 

Roma ve Bizans dönemi şehrin önemli bir su savak sistemi üzerinde kurulu semt, Osmanlı dönemi Saraçhane Çarşısı'nın da hemen bitişiğinde uzanmaktaydı. Bozdoğan (Valens) Sukemeri ile ilişkili olan Horhor su savakları, semtin şimdiki ismi ile tanımlanmasında önemli bir etken olmuştur.(1) Bizans döneminde suyun dağıtımı “savak” denilen, suyun naklini sağlayan sistem ile yapılmaktaydı. İşte bugünkü horhor semtinin bulunduğu yerde, bu su savağında toplanan suların merkezi durumundaydı.

FATİH SULTAN MEHMET KEŞFEDİYOR
Rivayetlere göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u tebdil kıyafet (Padişah olduğu bilinmeyen) gezdiği günlerden birinde buraya gelir ve bu savaklardan gelen horhor sesini duyunca buraya bir çeşme yapılmasını emreder… İşte ilk çeşme Fatih'in bizzat emriyle burada yapılmıştır. Hatta daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han'ın gelerek buradan su içtiği de söylenmektedir. Çeşme bugün Saraçhane Arkeoloji Parkı'ndan Horhor'a inişte Horhor Caddesi ile Kırma Tulumba Sokağın kesiştiği noktada duruyor. Tek cephede iki gözden oluşan bu çeşme hakkında üzerinde sadece bir satırlık  “Tarih-i ta'mir-i çeşme 1293” ibaresinden başka bir kitabe bulunmuyor. Horhor Semti, Osmanlı dönemi vüzera ve paşa konakları ile dikkat çekmektedir.

Kaynak: 1 Ömer Faruk Göncüoğlu : http://asosindex.com/cache/articles/article-1423870908.pdf

fahri1subat

 

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  769607

-