10 TEMMUZ 2020 CUMA

Hüseyin Adalan

FETÖ’NÜN ERGENEKON DAVALARINI BAŞLATMASI ( 2 )

Hüseyin Adalan

Elde edilen bilgiler çerçevesinde;

Osman Hilmi Özdil'in üzerindeki belgelerde adı geçen kişilerin bir bölümü, 12.06.2007 günü Ümraniye'de bir gecekonduda el bombalarının bulunmasıyla başlayan Ergenekon Davası sanıkları arasında yer almışlardır.

Bu şahıslar hakkında henüz bir soruşturma süreci dahi başlamamışken, aylar öncesinde adı geçen kişilerle herhangi bir şekilde ilişkisi bulunmayan Osman Hilmi Özdil'in 18.04.2007'de ele geçirilen notları arasında isimleri yer almaktadır. Ergenekon Davasının önceden planlanıp kurgulandığını, Fetullah Gülen ve Örgüt yöneticilerinin emri ile çok amaçlı planlanıp uygulanan stratejik harekâtın bir parçası olduğunu, talimatın yurt dışından kurye ile geldiğini ispatlamaktadır.

Notlarda yer alan ancak Ergenekon Davasında yargılanmayan diğer şahısların büyük bölümü ise Fetullah Gülen grubuna karşı tutumlarıyla bilinen kişilerdir. Onlarla ilgili verilen emrin dava dışında şimdilik tutulması olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Hanefi Avcı'nın yazdığı kitaptaki hususlar da göz önüne alındığında Osman Hilmi Özdil'in ABD'de FBI tarafından sorgulanmasının ve üst araması yapılmasının rutin bir kontrol olmadığı, anılanın ABD'de bulunduğu süre içerisinde FBI tarafından takip edildiği sonucu çıkmaktadır.

ABD Newyork JFK Hava Limanında FBI'nın 12.04.2007 ve 18.04.2007 tarihlerinde gerçekleştirdiği gözaltına alma ve üst arama olayına ilişkin olarak, o dönemde EGM'ye gönderdiği bilgi ve belgeler, EGM'de o dönem mevcut Fetullah Gülen yapılanması tarafından imha edilmiştir. Türkiye'deki örgütün her faaliyeti alınan talimatlarla gerçekleştirilmiştir. Örgüt üzerinde Fetullah Gülen ve diğer şüphelilerin fonksiyonel bir hâkimiyetlerinin bulunduğu görülmektedir.

Osman Hilmi Özdil'in üst aramasından çıkanlara yönelik olarak yapılan tetkikler neticesinde;

Yazan tarafından kısaltmalar ve harf değişikleri yapılarak bir nevi sadece kendisinin anlayacağı hale getirildiği ve hatırlatma amaçlı tutulduğu değerlendirilen notta bulunan isimler kontrol edildiğinde;

-Ümit Sayın'ın; Ergenekon davasında 4 yıl hapis cezası verilen Doç. Dr. Ümit Sayın, (Ergenekon davasında 21.02.2008'de tutuklandı) davranışlardan kaçınacaklarına dair biat etmeleri olayıdır.

-Saner Fruy'un; Ergenekon Davası'nda yargılanan Emekli Orgeneral ve Atatürkçü Düşünce Derneğe Genel Başkanı Şener Eruygur, (Ergenekon davasında 05.07.2008'de tutuklandı)

-Mustafa Balboj'un; Ergenekon davası sanığı Mustafa Balbay, (Ergenekon davasında önce 05.07.2008 tarihinde tutuklanıp serbest bırakılmış, akabinde 06.03.2009'da tekrar tutuklanmıştır.)

-Kemal Kednasig'in; Ergenekon davası sanığı Kemal Kerinçsiz, (Ergenekon davasında 21.01.2008'de tutuklandı.)

-Sougi Ereral'ın; Ergenekon davası sanığı Sevgi Erenerol, (Ergenekon davasında 21.01.2008'de tutuklandı.)

-Emin Şirin'in; Genç Parti Genel Başkan Yrd. 22. dönem AK Parti İstanbul eski milletvekili, Nazlı Ilıcak'ın eski eşi ve Ergenekon davası sanığı Emin Şirin, (Ergenekon davasında 18.08.2007'de gözaltına alındı.)

-Kemal Yavuz'un; Ergenekon sanığı Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, (Ergenekon davasında 14.08.2008'de tutuklandı.)

-Taner Ünal'ın; Ergenekon sanığı ve Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Genel Başkanı Taner Ünal, (Ergenekon davasında 27.07.2007'de tutuklandı.)

-Osman AK'ın; Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak ( Ankara Emn. Müdürlüğü'nde, C. Saral ve O. Ak tarafından, Fetullah Gülen grubunun devlet içindeki yapılanması ve amaçlarını içeren bir rapor 15.03.1999 tarihinde EGM İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderilmiş, Fetullah Gülen de 18.03.1999 tarihinde ABD Pensilvanya'ya gitmiştir. )

-H. Ozkasnad'ın; Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, (28 Şubat Soruşturmasında Nisan 2012 ayında tutuklanmıştır)

-Kuridakai'nin;Emekli Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, ( 28 Şubat Soruşturmasında 03.01.2013'te gözaltına alınmış ve akabinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. )

-İlhan Orhan'ın; Kamuoyunda baronların baronu olarak adlandırılan ve Kapıkule'den Hollanda'ya limon taşıyan bir tıra yönelik yapılan 2010'da yapılan operasyon sonrasında gözaltına alınan uyuşturucu kaçakçısı İlhan Orhan, ( Eylül 2009'da, dönemin Emniyet Genel Md. Yrd. Emin Arslan, uyuşturucu baronu Habip Kanat ile irtibatlı olduğu, oğlunun anılanın ortaklığının bulunduğu gerekçesiyle Savcı Mehmet Berk'in talebi, nöbetçi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tutuklanmış ve akabinde de görevinden alınmıştır. Zaman ve aynı grup içerisindeki gazeteler, konuya geniş yer vermişlerdir. )

-Umit Ozday'ın; 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ,

-Namık Kemal'in; DP Eski Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek,

-Hader Basi'nin; Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş, ( Fetullah Gülen, katıldığı bir TV programındaki sözlerinden dolayı, Aralık 2013 ayında aleyhine tazminat davası açmıştır. )

-Ercan Cillioğlu'nun; Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyen olan Ercan Çitlioğlu, ( Ercan Çitlioğlu, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'na sivil olarak katılıp “Gazi” unvanıyla ödüllendirilmiş ve TSK'ya danışmanlık yapmış bir şahıstır. bankanın aktiflerini arttıran para girişleri olduğunun tespit edilmiştir. Bundan anlaşılan Fetullah Gülen'in örgütte etkili ve yönetici olduğu ve onun bir emri ile ona inananların her şeyi yapabilecekleridir. Çünkü aklı başında hiç kimse batan bir bankaya parasını yatırmaz. )  olduğu tespit edilmiştir. Kodlama yapılan bazı kişiler ise tespit edilememiştir. (Deliller-1 Kls. 8 Nolu Delil: Bu olayla ilgili belge aslı ve diğer deliller vardır)

HÜSEYİN ADALAN - TERCÜMEİHÂL

HÜSEYİN ADALAN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  203914

-