26 EKİM 2020 PAZARTESİ

FİLİSTİNLİ KILIĞINDAKİ YAHUDİ POLİSLERDEN FİLİSTİNLİLERE DARP

Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Filistinli gençler ile işgal güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Taş atan Filistinli gençlerin arasına Filistinli gibi giyinerek sızan Yahudi polisler, Filistinli gençlere silahlarla saldırdı.


FİLİSTİNLİ KILIĞINDAKİ YAHUDİ POLİSLERDEN FİLİSTİNLİLERE DARP

Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde Filistinli gençler ile İsrail askerleri çatışıyor. Taş atan Filistinli gençlerin arasına Filistin kefiyesi takarak sızan İsrail sivil polisleri gençleri gözaltına alırken şiddet kullandı. Filistinli gençler, İsrail güvenlik güçleri tarafından yerde sürüklendi. Elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alınan Filistinli gençlerden bazıları kanlar içinde kaldı. Kudüs Belediye Başkanı ise Yahudilere "silahlanın" çağrısı yaptı.

FİLİSTİNLİ GİBİ GİYİNEREK SİLAH ÇEKTİLER

Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişiyle başlayan gerilim Filistin topraklarında birçok bölgeye sıçradı. Batı Şeria'nın birçok bölgesinde dün Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında çatışma yaşandı. Taş atan Filistinli gençleri etkisiz hale getirmek ve aralarına sızmak için İsrail sivil polisleri ilginç bir yönteme başvurdu. Filistin kefiyesi takarak Filistinli gençlerin arasına dalan İsrail polisi silah çekti. Filistinli gençler gözaltına alınırken, yerlerde sürüklendi ve darp edildi.

Çatışmalar sonrası açıklama yapan nedeniyle Filistin Kızılay'ından yapılan açıklamada 18 Filistinli gencin plastik mermi ve 4 gencin de gaz bombaları nedeniyle yaralandığı belirtildi. Geçtiğimiz salı gününden bu yana 100'den fazla Filistinlinin çatışmalarda yaralandığı belirtildi. Çatışmalar sonrası onlarca Filistinli de gözaltına alındı.

Kudüs'te başlayıp Filistin topraklarında birçok yere sıçrayan çatışmalar sonrası İsrail işgal güçleri Başbakanı Binyani Netanyahu yurtdışı gezisini iptal etmek zorunda kaldı. İsrail işgal güçleri Başbakanı Netanyahu'nun resmi bir ziyaret için bugün Almanya'da olması bekleniyordu ancak çatışmalar sonrası gezi iptal edildi.
Netanyahu polis merkezinde güvenlik toplantısı düzenledi. Güvenlik toplantısına İç Güvenlik Bakanı Gilad Ardenne, Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat'ın yanı sıra İsrail polisi üst düzey yetkilileri katıldı.


Kudüs Belediye Başkanı Nir Barakat da, şehirde yaşayan sivil Yahudilere ruhsatlı silahlarını yanlarında taşımaları çağrısında bulundu.
İsrail'in, Yahudilerin dini günleri nedeniyle Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül'den bu yana Kudüs ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor.

Yorum Yaz

  079412

-