Fahri Sarrafoğlu

FİŞEKHANE DİYE BİR FABRİKAMIZ VARDI

Fahri Sarrafoğlu

Gökdelenlerin arasında kalmış İstanbulumuzda adeta cımbızla tarihi eser arıyoruz. Zeytinburnunda bir sergi var diye bir davet geldi. Neredeymiş bu sergi diye baktığımda "Fişekhane" diye okudum. Hemen İstanbul sever Nail kardeşimle keşfe çıktık. Hem sergiyi görelim hem de fişekhaneyi sizlere tanıtalım dedik. İşte fişekhane hakkında kısa bilgi .

FİŞEKHANENİN TARİHİ

Askeri alanda Osmanlı ordusunun kuvetlendirilmesi için yeni imalathaneler kuruluyordu. Tüfek ve toplara gerekli mühimmat imal edecek üretim atölyeleri kurulmaya başlandı.  Sultan III. Selim zamanında ahşap tapa imalatının yapıldığı  Kağıthanedeki Kırkağaç (Karaağaç) Fişekhanesi, değişen silah teknolojisine uyum sağlayarak 1840'lı yılların başında İngiltere'den uzmanlar ve makine-ekipman tedarikiyle  üretim sahasını genişletti. 1852 ve 1870'lerde yeniden modernize edilen işletme sırasıyla şeşhaneli ve iğneli tüfeklerin kurşunlarını üretirken 1872'den itibaren artık gelişmiş ülkelerin kullandığı metalik kapsüllü fişek imalatına başladı.

Ancak, genişleyen orduya ve hızlanan savaşlara daha fazla mühimmat gerekliydi ve Kağıthane Kırkağaç Fişekhanesi bu konuda yeterli gelmedi. İmparatorluğun sınâi merkezi konumundaki Zeytinburnu'nda modern bir fişekhanenin kurulması Sultan Abdülaziz zamanında hayata geçirildi (1873-1875) ve gerekli ekipman Avrupa'dan getirilerek metalik fişeklerin bir kısmının burada üretimi planlandı. Fişek imalatına münhasır binaların inşasıyla birlikte Tophane ve Tüfekhane'deki fişek üretim birimleri yeni yerine taşınarak boş kalan binalar başka birimlere tahsis edildi. Zeytinburnu Fişekhanesi, II. Abdülhamid döneminin sonlarına doğru yeniden yapılandırılarak Mauser fişeği imal eden bir yer haline geldi.

Kaynaklar: 

https://www.beyaztarih.com/osmanli-tarihi/xix--yuzyil-osmanli-silah-teknolojisi-ve-savunma-sanayii

https://www.fisekhane.com/tr/hakkimizda.html

 

fisekhane

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  469846

-