27 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Fizik tedavi anlamına da gelen fizyoterapi, bireylerin yaşamış olduğu hareket kısıtlılıklarına bağlı olarak gelişen hastalık ve yaralanma olayları ile ilgilenir.


FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Yaşam kalitesini belirleyen en önemli faktör hiç şüphesiz sağlıktır. Başlıca bireyin kendini iyi hissetmesine dayanan sağlık, fiziksel, ruhsal ve bedensel sağlık olarak da ayrılabilir. Son dönemlerde bireyler tarafından tercih edilme sıklığı artan fizyoterapi ve rehabilitasyon ise sağlık ile yakın ilişkilidir. Teşhis ve tanısı hekim tarafından koyulmuş olan hareket ve işlevsel yetileri sınırlı hale getiren hastalıkları tedavi etmeye yarayan bu tedavi yöntemi iyileşme sürecinin hızlı geçmesini ve rahat atlatılmasını sağlar. İğne, ilaç ve kanama riski taşımayan bu tıp alanı konforlu bir iyileşmenin de temelini oluşturur.

Fizik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanır ?

Fizik tedavi anlamına da gelen fizyoterapi, bireylerin yaşamış olduğu hareket kısıtlılıklarına bağlı olarak gelişen hastalık ve yaralanma olayları ile ilgilenir. Yaşanan hastalık ya da yaralanmanın ardından kişinin bedensel işlevlerini ve hareketlerini iyileştirme, eski gücünü geri kazandırma konusunda yardımcı olur. Tedavinin temelinde genel sağlık durumunu düzeltme ve iyileşme gösteren durumu koruma amacı vardır. Bütüncül yaklaşım çizgisinde ve multidisipliner olarak uygulanması temel şart ve gerekliliktir.

Birçok bireyde özellikle çalışma şartlarından kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkar.

  • Sırt, bel ve boyun ağrısı,
  • Duruş bozukluğu nedeniyle omurgada oluşan eğilmeler,
  • Vücut mekaniğinde meydana gelen bozulmalar,
  • Hareketsizliğe bağlı olarak gelişen sistemik bozulmalar,
  • Eklemlerde meydana gelen iltihabik durumlar bunlardan bazılarıdır.

Bu gibi sorunlar için uygulanan fizik tedavi yöntemi büyük oranda başarı göstermektedir. Ayrıca idrar kaçırma, patolojik olmayan cinsel işlev bozuklukları, yumuşak dokularda sıvı birikimi, burkulmalar, spor ve iş yeri yaralanmaları, kas - iskelet ve sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde de fizik tedavi yöntemleri başarı bir biçimde uygulanabilir.

Rehabilitasyon Hangi Hastalıklarda Uygulanır ?

Fizik tedavi ile sıkça karıştırılan rehabilitasyon tedavisi ise doğuştan ya da sonradan oluşan fiziksel, zihinsel veya bilişsel yetenek kayıplarının geri kazandırılmasında, geliştirilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Rehabilitasyon tedavisi, iyileşme süreci kısa olan yaralanma veya hastalanma durumlarının yanı sıra Parkinson, MS, Serebral Palsi gibi uzun vadeli sağlık sorunlarının yönetimi için de uygulanabilir ve uygulanmalıdır.

Fizyoterapi Tüm Tıp Branşları ile Birlikte Çalışır

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi; kemik, eklem ve yumuşak doku sorunları, omurga problemleri, beyin veya sinir sistemi hastalıkları, kalp ve dolaşım problemleri, akciğerler ve solunum hastalıkları için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bunların yanı sıra ağır enfeksiyonlar, geçirilen büyük ameliyatlar ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltma amacıyla da sıkça uygulanır. Fizyoterapiye özgü metotlar birçok sağlık alanlarında da yer edinmiştir. Pediatri, yanık ünitesi, nöroloji, genel cerrahi, kulak – burun – boğaz, onkoloji, plastik cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi ve estetik gibi sağlık alanlarında hizmet vermekte ve yüksek başarı sağlamaktadır.

Bunlarla birlikte gerçekleştirilecek yada gerçekleştirilmiş olan tüm cerrahi, ortopedik operasyonların başarısını arttırmak içinde fizyoterapi ve fizyoterapistler ekibin vazgeçilmez bir parçası ve tamamlayıcısıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda Tedavi Nasıl Yapılır ?

Fiziksel, zihinsel veya bilişsel yetenek kayıpları bulunan, hastalık ya da yaralanma yaşamış olan bireylerin genel sağlık durumu hekim tarafından değerlendirilir. Uygun görülmesi halinde fizyoterapiye özgü metotlar ve bilime dayalı süreci yürüten fizyoterapistler tarafından hastanın programlanması yapılarak tedaviye başlanır.

Tedavi öncesinde hastanın tıbbi geçmişinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Tıbbi geçmiş değerlendirildikten sonra belirtilere uygun bazı testler uygulanır. Hareket etme, erişme, bükülme veya kavrama becerisi, yürüme ve merdiven çıkma yeteneği, kalp atış hızı, duruş ve denge testi uygulanan testlere örnek olarak verilebilir. Bunlar fizyoterapiye özgü değerlendirme metotlarıdır. Ardından uygun tedavi biçimi belirlenir. Fizik tedavi ile bireyin doğru hareket sistemine uyum sağlaması, sağlık durumunun mümkün olan en iyi ölçüde düzeltilmesi, hasta ve çevresine verilen eğitimlerle yaşam tarzının bireye uygun biçimde değiştirilmesi mümkündür. Fizyoterapi ile bütüncül yaklaşım ve fonksiyonel tıp dahilinde; kişiye aynı zamanda duygusal, beslenme durumları, kas-iskelet sisteminin gerçek hareket durumları ve iyileşmenin tam olarak sağlanabilmesi için eksik vitamin mineral durumlarının da belirlenerek tedaviye dahil edilmesi kalıcı ve gerçek iyileşmeyide beraberinde getirecektir.

Sağlıklı günler.

 

iletişim numaralarımız

Telefon: 0212 543 0 ABS (227)

Cep & WhatsApp: 0532 345 89 16

Yorum Yaz

  156563

-