3 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

GAMBİYA DEVLET BAŞKANI ŞERİAT İLAN ETTİ

Gambiya Devlet Başkanı Dr Yahya Jummeh, beklenmedik bir adım atarak Gambia’da şeriat ilan etti. ‘İslam Cumhuriyeti’ olduğunu duyurdu. ‘Uzun süredir gerçek kimliğimizden farklı bir şekilde yaşadık, yeter artık. Sömürge mirasımızı sürdüremeyiz’ diyen devlet başkanı, gayri Müslimlerin ise her türlü haklarının mahfuz olduğunu beyan etti.


GAMBİYA DEVLET BAŞKANI ŞERİAT İLAN ETTİ

KADERİMİZ ALLAH'IN ELİNDE

Batı Afrika ülkesi Gambiya'nın Devlet Başkanı Yahya Jammeh, devlet televizyonundan yaptığı konuşmada, "Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslam devleti olacağız" dedi.

GAYRİ MÜSLİMLERİN HAKLARI MAHFUZ

1994 yılından bu yana Gambia Devlet Başkanı olan Yahya Jammeh, Gambiya'daki gayri Müslimlerin dini ibadetlerini yerine getirmeyi sürdüreceğini, özellikle kadınlar için bir kıyafet zorunluluğunun getirilmediğinin altını çizdi. Diğer detaylarla ilgili bilgi vermedi.

SÖMÜRGE GEÇMİŞİNDEN KURTULMALIYIZ

İngiliz sömürgesinde olan Gambia, 18 Şubat 1965 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Sömürge tarihine vurgu yapan Jammeh, şeriat ilanı ile ülkesini sömürge geçmişinden kurtarmayı hedeflediklerini söyledi. 1,7 milyon nüfusu olan ülkenin yüzde 95'i Müslüman.

4_2

YÜZDE 95 MÜSLÜMAN

Konuşmasında, Müslümanların ülkedeki nüfusun yüzde 95'ini oluşturduğunu hatırlatan Jammeh, "Ülkemizin dini kimliği ve değerlerine bakarak Gambiya'yı bir İslam Cumhuriyeti olarak ilan ederken, gayri Müslimlerin kendi din ibadetlerini, törenlerini serbestçe yerine getirme hakkı olduğunu da vurgulamak isterim” dedi. Uzun süredir gerçek kimliğimizden farklı bir şekilde yaşadık, yeter artık. Sömürge mirasımızı sürdüremeyiz" ifadelerini kullandı.

BATIYA ÇOK KIZGIN

1994 yılından bu yana Gambiya'yı yöneten Dr Yahya Jammeh, Batı karşıtı sert tutumuyla tanınıyor. 2013 yılında, ülkesinin ‘yeni sömürge' olarak nitelendirdiği İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) üyeliğini iptal ettiğini de açıklamıştı.

Gambiya'nın Commonwealth üyeliğini iptal etmesinin ardından Avrupa Birliği de ‘insan hakları karnesi zayıf' gerekçesiyle bu ülkeye yaptığı yardımlarını askıya aldığını suyurmuştu.

2014'TE İNGİLİZCE'DEN VAZGEÇMİŞTİ

Ülkeyi dönüştürmeye kararlı gözüken Devlet Başkanı Yahya Jammeh, geçtiğimiz yıl da, ülkede resmi eğitim dili olarak kullanılan sömürgecilik dönemi kalıntısı olarak nitelediği İngilizce'den vazgeçtiklerini duyurarak milli dile geçmişti. Jammeh ayrıca İngilizleri hatırlatan soldan trafik akışı gibi pek çok uygulamayı da kaldırdı.

Bu yılın başında ABD'de yerleşik, çoğu Gambiya kökenli bir grubun planladığı darbe girişimini atlatan Gambiya, Myanmar'dan kaçan ve denizin ortasında ölüme terkedilen Arakanlıları kabul edeceğini açıklayarak alkış toplamıştı.

Yahya Jammeh kimdir?

2_2Mayıs 1956'da doğan Devlet Başkanı Yahya Abdul-Azziz Jemus Junkung Jammeh, Gambiya'da bir lisede eğitim aldı ve 1986'da Gambiya Ulusal Ordusuna katıldı. Teğmen olan Jammeh, 1992 yılında Gambia Askeri Polis Komutanlığı'na getirildi. 1994 yılında yaptığı başarılı darbe ile ülkenin kontrolünü ele aldı. Halen görevini sürdürüyor. Güvenlik ve Barış (IPSP) Uluslararası Parlamentosu 2008 yılında, kendisine “barış arayışı ödülü” verdi.

Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan, Afrika'nın en küçük ülkesi. Atlas Okyanusuna kıyısı hariç, diğer sınırlarının tümü tamamen Senegal'le çevrilidir. Sınırlarının böyle olması İngilizlerin bölme politikalarından biridir. Nüfusu 2013 sayımına göre 1.740.860 kişi. Başkenti Banjul'dur. Tropikal iklime sahip olan ülkenin yüz ölçümü ise 11.295 km²'dir.

Çok etnik yapıya sahip olan Gambiya'nın resmi dili İngilizce idi. Ancak 2013'de resmi dil Mandinkaca'dır. Gambiya vatandaşı birçok dilde konuşabilecek, çok dil bilen (Polyglott) konumundadır. Afrika'nın bu küçük ülkesinde güncel olarak 20 farklı dil konuşulmaktadır. Ülke nüfusunun neredeyse yüzde 40'ını oluşturan Mandinka etnik grubu oluşturmaktadır.

Etnik yapı
%39,5  Mandinka

%18,8  Fulbe

%14,6  Voloflar

%10,6  Diola

%8,9   Serahuli

%2,8    Serer

 %1,8   Aku

%0,8   Manjago

%0,7    Bambara

%1,5    Diğer etnik gruplar

Ülke nüfusunun %95'i Müslüman olan Gambiya'nın yüzde 4'ü Hıristiyan geri kalanlar ise diğer yerel Afrika dinlerine mensuptur. Ülkede sadece 1999'da eğitime başlayan Gambiya Üniversitesi  var.

Tarihi Milattan önceye dayanan Gambiya'nın toprakları hayli verimli.  9. yüzyıl ve 10. yüzyılda Arap tüccarların ulaştığı ülke, bu tüccarlar sayesinde İslam'a girdi. Daha sonra Portekizlilerin saldırısına uğrayıp Portekiz sömürgesine girdi. 17. yüzyıl sonu ile 18. yüzyıl başlarında İngiliz ve Fransızlar ele geçirmeye çalıştı. 1963'de İngilizlerin eline geçti. Bağımsızlığını ilan edene dek İngiliz sömürgesi olarak kaldı.

Ülke ‘Cumhuriyet rejimi' ile yönetilmektedir. Ülkeyi devlet başkanı sıfatı ile yöneten kişiler halk tarafından beş yıllık görev süresi ile bu makama seçilmektedir. 1970 yılından bu yana ülkede başbakanlık makamı bulunmamaktadır. Ülkede çok partili bir siyaset sistemi olsa da Alliance for Patriotic Reorientation and Construction ülke yönetiminin başında bulunmaktadır. 1981 ve 1994 yıllarında gerçekleştirilen askeri darbeler fazla can kaybı olmadan atlatılmış. Ülkeyi halen Yahya Jammeh yönetiyor.

 

Yorum Yaz

  052272

-