23 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA

GENÇLERİN HAREKETSİZLİĞİ ALARM VERİYOR

Son 50 yılda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknolojik gelişmeler, eğitim ve boş zamanda yapılan aktivitelerle ilgili araç gereçlerde ciddi bir değişim meydana getirdi. Gençler teknolojinin dayattığı hareketsiz hayat tarzı yüzünden erken yaşta büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor.


GENÇLERİN HAREKETSİZLİĞİ ALARM VERİYOR

Daha az efor ve hareketle daha fazla ihtiyacın karşılanması, eğlence anlayışındaki hızlı dönüşüm, spor ve efora ayrılan zamanın azalması, bireyleri tehlikeli bir yaşam tarzı ile tanıştırdı: Sedanter (hareketsiz) hayat tarzı. Gençler arasındaki ortalama hareket, yürüme, koşma gibi aktivitelerin günde birkaç dakikaya düştüğüne dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, hareketsiz yaşayan gençleri bekleyen tehditleri anlattı:

Kas iskelet sorunlarına yol açıyor

Genç yaştaki eğitim süreci devam eden insanlar önemli risklerle karşı karşıyadır. Kısa vadede hareketsiz yaşamın en önemli sonucu kas iskelet sorunlarıdır. Günde 8-10 saat bir masada oturarak çalışmak, yazmak, araştırma yapmak zihinsel aktifliği sağlasa da, bedensel olarak ‘sedanter' olmayı gerektirir. Genç nüfusun uzayan eğitim süreleri göz önüne alındığında ciddi bir sedanter yaşama maruz kaldığı görülecektir.

Gençlerin ortalama hareket süresi birkaç dakika

Gençler arasında ortalama hareket, yürüme, koşma gibi aktiviteler “birkaç dakika” ile sınırlı hale gelmiştir. Uzun süre oturarak vakit geçiren, sportif aktivitelere katılmayan ve bir erişkin genç için gereken asgari hareketi yapmayan birey hızla kas, tendon ve kemik sorunları ile karşılaşmaktadır. Zira bahsi geçen dokuların hepsi bir yük ile yüklenme sonucunda güçlenir, tamir süreçleri hızlanır ve vücut dizilimini fizyolojik şekilde tutarlar.

Diyabet ve kalp damar hastalıklarını tetikliyor

Obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı, inme, yaygın ateroskleroz (damar sertleşmesinin bir türü) gibi metabolikzeminde gelişen pek çok problemin başlangıcı, gençlik ve çocukluktaki beslenme ve hareket alışkanlıklarıdır. Öyle ki,genellikle 50 yaş ve üzerinde rastlanan Tip 2 diyabet, 25-35 yaş grubunda da görülmeye başlanmıştır.

Kansere daha kolay yakalanabiliyorlar

Hareketsiz yaşam ve beraberinde getirdiği aşırı ve tek yönlü beslenme daha fazla sigara ve alkol tüketimine de yol açarak hastalıklara yakalanma riskini artırır. Sedanter kişiler, belli periyotta yeterli aerobik egzersiz yapanlara oranla dejeneratif sinir hastalıkları (Alzheimer, demansvs.), kanser, depresyonve immun yetmezliğe bağlı hastalıklara daha kolay yakalanırlar.

Yorum Yaz

  696146

-