GOLAN VE LÜBNAN SAVAŞLARINA HAZIR OLUN

ABD ve Rusya’nın Suriye’de İsrail’in çıkarlarına aykırı bir politikada uzlaşması, Müslüman ülkelerin ‘İslam ordusu’ kurması, İsrail’in Aden’e açılan yolunun Arabistan’a satılması, tekrar başlayan Golan tartışmaları ve İsrail’in Lübnan’a yönelik tehditler ile ‘Rus uçakları İsrail jetlerine ateş açtı’ şeklindeki haberler bölgede yeni bir savaşın habercisi olarak görülüyor.


GOLAN VE LÜBNAN SAVAŞLARINA HAZIR OLUN

Yeni Söz / Özel Haber

‘GOLAN BENİM' ‘HAYIR SENİN DEĞİL'

Terörist İsrail'in Başbakanı Netanyahu'nun kabinesini işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'nde toplayıp, "İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma vakti geldi. İsrail, Golan tepelerini sonsuza dek elinde tutacak" şeklindeki açıklamasına üç tepki birden geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, 'Golan Tepeleri, İsrail'in parçası değildir, durumu müzakereler yoluyla belirlenecektir' şeklinde tepki gösterdi.

ARAP BİRLİĞİ VE İİT: GOLAN SENİN  DEĞİL SENİN DE OLMAYACAK

İsrail'in Golan'ın statüsüne yönelik adımları üzerine Arap Birliği Perşembe günü olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada ‘Golan İsrail'e ait değil ve fiili durum oluşturulmasına asla izin verilmeyecektir' denilirken dün de İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Golan gündemli olarak Salı günü olağanüstü toplantı kararı aldığı bildirildi. İİT'den yapılan açıklamada İsrail'in Golan Tepeleri ile ilgili  “tehlikeli bir çıkış ve uluslararası meşru kararları açık şekilde ihlal etmektedir" denildi.

YENİ BİR LÜBNAN-İSRAİL SAVAŞI KAPIDA

Arap Birliği'nin Suriye'de cinayet ve katliamlar nedeniyle “terör örgütü” ilan etmesinin ardından İsrail'in, Kudüs'te MOSSAD tarafından düzenlenen ve 21 kişinin yaralandığı otobüs patlamasından Lübnan'ı sorumlu tutması gerilimi tırmandırdı. Gelişme sonrasında İsrail Terörist Güçlerinin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair  Golan'ın "Gelecekteki herhangi bir krizde Lübnan'da küçük bir savaşa tanık olmayacağız. Bu İsrail ordusunun tüm kabiliyetlerini kullandığı mutlak, büyük ve top yekün bir savaş olacaktır" ifadelerini kullanması tedirginliği bir kez daha artırdı. Türkiye yüzünden Gazze'ye saldıramayan İsrail'in Golan gündemini değiştirmek için Hizbullah güçlerinin bir bölümü Suriye'de olan ve siyasi bölünmüşlük içindeki Lübnan'a saldırabileceği dile getiriliyor.

HİZBULLAH'IN GÖREVİ LÜBNAN'I İSRAİL'E YEM ETMEK

Hizbullah'ın ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Hizbullah'ın İsrail sınırlarını koruyan bekçiye dönüştüğünü söylemişti.  Suriye rejiminin er ya da geç devrileceğini mezhep bağnazlığıyla hadiseye yaklaşan ve kardeşlerini katleden İran ve Hizbullah'ın bu gidişatı asla değiştiremeyeceğini vurgulayan Tufeyli, İran ve Hizbullah'ın Irak ve Afganistan'daki Şii yapılanmaları da kullanarak ikiyüzlülük yaptıklarını belirtti ve İran'ın Irak'taki rolünün de utanç verici olduğunu dile getirmişti. “İran'ın mezhepçi stratejisi İslami değil” diyen eski genel sekreter Tufeyli, “Hizbullah Siyonist rejime sahte düşmanlık yapıyor. Yaptığı anlaşmalarla aslında Siyonist varlığı tanıyor ve sınırlarına açıkça saygı duyuyor. İnanmayan varsa gitsin ve İsrail'e bir roket atsın bakalım onları önce Hizbullah mı engelliyor İsrail mi?” diye sormuştu. Hizbullah'ın tavrında rahatsızlığını dile getiren Suudi Arabistan ise geçtiğimiz Şubat'ta Lübnan'a yapacağı 4 milyar dolarlık hibeyi kestiğini açıklamıştı.

BAHANE HİZBULLAH AMAÇ LÜBNAN'I PARÇALAMAK

Hizbullah ve İran'ın düşman görünümlü kardeşi İsrail Terörist Güçlerinin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair  Golan'ın İsrail'deki Yabancı Gazeteciler Derneğinin Kudüs'te düzenlediği etkinlikte konuşan Golan, "Hizbullah'ın uydu yöngüdüm sistemine sahip roket üretebilecek kabiliyette olduğunu ve bunun İsrailli siviller için daha önce benzeri görülmemiş bir tehlike oluşturduğunu" iddia etti.

Golan açıklamasında “Düşmanımız Hizbullah'ın kabiliyetleri yeni bir seviyeye ulaşmış bulunuyor. Bu da Hizbullah'la gelecekte yapabileceğimiz savaşların Lübnan için son 20 yılda tecrübe ettiklerimizden çok daha yıkıcı olacağı anlamına geliyor" dedi.

ABD, İSRAİL'İ RUSLARA TERBİYE ETTİRİYOR

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesinden sonra MOSSAD'a ait haber sitesi ‘DebkaFile' İsrail Savunma Bakanı'nın Rus uçakların İsrail hava sahasını ihlal ettiğini söylediğini yazmıştı. Geçtiğimiz Perşembe günü ise İsrail ve Rus savaş jetleri arasında Akdeniz'de 'tehlikeli yakınlaşma gerçekleştiği' Rus askeri güçlerinin iki kez Suriye üzerinde uçan İsrail savaş uçaklarına ateş açtığı iddia edildi. Putin'in ‘bu durumdan haberim yok' demesinin ve bu yönde ABD'den tepki gelmemesinin, ABD'nin İsrail'e Rusya üzerinden mesajı olarak yorumlandı.

‘İSRAİL'İN TAVRI KIŞKIRTICI'

Netanyahu, hükümetinin kuruluşunun birinci yıl dönümü vesilesiyle önceki gün ilk kez Golan Tepeleri'nde yapılan kabine toplantısında, uluslararası toplumun, "İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini" tanıma vaktinin geldiğini ifade ederek, "İsrail, Golan tepelerini sonsuza dek elinde tutacak" şeklindeki açıklaması üzerine Arap Birliği önceki gün yaptığı açıklamada Netanyahu'nun Golan Tepeleri hakkındaki açıklamasını "kışkırtıcı" olarak nitelendirerek, kınadı.

YAHUDİ JOE BİDEN: İSRAİL YANLIŞ YOLDA

İsrail yönetimi ile ABD arasındaki gerilim sadece Golan açıklamaları ile sınırlı kalmayarak ABD Başkan Yardımcısı Yahudi Joe Biden'dan Binyamin Netanyahu yönetimine sert tepki gelmişti. Biden, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İsrail yönetiminin son yıllardaki bazı eylemlerinin, özellikle yerleşim yerlerini genişletme politikalarının ülkeyi “tek devletli” çözüme doğru götürdüğünü, bunun da "yanlış yön" olduğunu belirtmişti.

İsrail hükümetinin "bazen büyük hüsrana" neden olduğunu dile getiren Biden, "İsrail'in şu anda gittiği yol, Yahudi ve demokratik bir devlet olarak varlığını garantileyecek bir yol gibi görünmüyor." dedi.

Biden, geçen ay bölgeye yaptığı ziyareti de hatırlattı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Netanyahu ile yaptığı görüşmelerden barış için ümitli ayrılmadığını söyledi. Biden, “Şu anda İsraillilerde de Filistinlilerde de ciddi müzakerelere başlamak için siyasi irade yok” ifadesini kullandı.

CNN, İSRAİL'İ HARİTADAN SİLMİŞTİ

Geçtiğimiz Aralık ayında Suriye'deki iç savaşa ilişkin bir harita yayınlayan CNN, haritada İsrail ifadesi yerine sadece Filistin diye yazmıştı. CNN'in İsrail'i haritadan çıkarması, tepkilere neden olurken CNN geri adım atmamıştı.

GOLAN NE ZAMAN VE NASIL İŞGAL EDİLDİ

Golan Tepeleri, Haziran 1967'de ‘Altı Gün Savaşı' olarak bilinen Arap İsrail Savaşı'nın bitimiyle İsrail işgali altına girmişti. İsrail, 1981'de Golan'ın ele geçirdiği bölümlerini çeşitli uluslararası kararlara rağmen tek yanlı olarak ilhak etmişti.

 

Yorum Yaz

  604322

-