15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

GÜÇLÜ TÜRKİYE BALKANLAR’DA

Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan başlayıp Ortadoğu’ya uzanan geniş topraklardaki hakimiyetini engelleyen küresel şer odakları, son 17 yılda Balkanlar’da, Ortadoğu’da ve Afrika’da güçlenen Türkiye karşısında çaresizce çırpınıyor.  Saraybosna İş Forumu’na katılan Fuat Oktay, “İstikrar ve kalkınma ivmemizi hızlandırarak bölgede güvenli bir liman ve dostlarının daima yanında olan güçlü Türkiye olmaya devam edeceğiz” dedi.


GÜÇLÜ TÜRKİYE BALKANLAR’DA

SARAYBOSNA'YI ODAK NOKTASI YAPACAĞIZ

Bosna Hersek Parlamento binasında düzenlenen Saraybosna İş Forumu 10. Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Saraybosna İş Forumu'nun yatırımcıların Bosna Hersekli iş insanlarıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan ve Güneydoğu Avrupa bölgesine yabancı sermaye akışını temin eden önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti. Oktay, “Saraybosna'yı ekonomik ve mali projelerin odağı yapmamızın zamanı gelmiştir” diye konuştu.

AVRUPA'DA EŞSİZ BİR COĞRAFİ KONUMU VAR

Saraybosna'yı ekonomik ve mali projelerin odağı yapmamızın zamanı geldiğini söyleyen Oktay, “Bölgeye yapılacak yatırımların, Saraybosna'yı bir kapı, bir ana rota olarak görmeleri önem taşımaktadır. Bosna'nın büyük kaynaklara ve potansiyele sahip olduğunu, Güneydoğu Avrupa'da eşsiz bir coğrafi konumu bulunduğunu biliyoruz. Bu potansiyelden en iyi şekilde yararlan-mak için birlikte gayret göstermeliyiz. Bosna'nın ihtiyaç duyduğu esas unsur, birlik, beraberlik ve daha çok yatırımdır” ifadesini kullandı.

EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ

Türkiye'nin bölgeye sağladığı katkının elbette yalnızca ticaret, yatırım, altyapı ve bankacılıktan ibaret olmadığını belirten Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gönül coğrafyamızın en güzide bölgelerinden biri olan Balkanlar'daki kültürel emanetlere sahip çıkıyor, Türkiye'nin güzide kurumları TİKA, Kızılay, Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü vasıtasıyla bu verimli toprakları ihya ediyoruz.”

KESİNTİSİZ 4.5 YIL İCRAAT DÖNEMİ

Fuat Oktay, "Yerel seçimleri geride bıraktık. Önümüzde 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunmaktadır. Bu süreçte istikrar ve kalkınma ivmemizi hızlandırarak bölgede güvenli bir liman ve dostlarının daima yanında olan güçlü Türkiye olmaya devam edeceğiz. Bosna Hersek'in kalkınması, büyümesi ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda Bosna Hersek'in yanında olmayı da sürdüreceğiz. Köklü tarihi ve kültürel bağlara dayanan bu ilişkilerimizin ticari ve ekonomik alanda karşılığını daha fazla bulması ortak beklentimizdir" dedi.

Yorum Yaz

  506812

-