ABD'de Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi

ABD'de Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi
Haber Tarihi : 26 Şubat 2024 14:11:26
Son Güncelleme Tarihi : 26 Şubat 2024 15:12:00

ABD'nin New Jersey eyaletinde faaliyet gösteren Türk-Amerika Diyanet Vakfı, camilerde hafta sonu kurslarına devam eden öğrencilere yönelik Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenledi.

 (AA)

Vakıf tarafından New Jersey'deki Paterson Ulu Cami'de yapılan yarışmaya 5 farklı eyalette bulunan camilerden toplam 28 kız ve erkek öğrenci katıldı.

Yarışmaya, çocukların heyecanına ortak olmak üzere gelen ailelerin yanı sıra bölgede yaşayan vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Yarışmaya katılan erkek öğrenciler arasında Hamidiye Camisi'nden Burak Çöpoğlu birinci, Murat Camisi'nden Salih Özkan ikinci, New Haven Diyanet Camisi’nden Abdullah Alp üçüncü olurken; kız öğrencilerden Mimar Sinan Camisi'nden Ümmügülsüm Akça birinciliği, New Haven Diyanet Camisi'nden Sakine Alp ikinciliği, Peterson Ulu Cami'den Zehra Bolur üçüncülüğü elde etti.

Öte yandan yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

New York Başkonsolosluğu, Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Ataşesi Ali Tos, ramazan ayı öncesinde yapılan bu etkinliğin çok anlamlı olduğunu belirterek, yarışma vesilesiyle oluşan güzel atmosferi, Kur'an-ı Kerim'e olan sevginin tezahürü olarak nitelendirdi.

New York Başkonsolosluğundan Konsolos Yardımcısı Batuhan Çevikkalender, camilerin yurt dışında ibadetin yanı sıra başka birçok sosyal ve kültürel programa ev sahipliği yapmasına dikkati çekerek çocukların heyecanına ortak olmaktan dolayı çok memnun olduğunu ifade etti.