KV web

Anne sütünü artırmanın bitkisel yolları

Anne sütünü artırmanın bitkisel yolları
05 Ekim 2015 06:15:16

Anne sütünü artırmak için önerilen bitkilerin etkileri bilimsel araştırmalarla da destekleniyor. Çemen tohumu, ısırgan yaprağı, çörek otu ve rezene de doğal desteklerden bazıları.

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bu amaçla yararlanılan bitki çayları arasında rezenenin en çok tercih edilen çay olduğunu söyledi. Yeşilada'ya göre bitki çaylarının güvenilir yerlerden alınması ve doğru oranlarda tüketilmesi gerekiyor. Yeşilada, günde iki fincan rezene çayının içilebileceğini belirtti.

Bitkisel çaylar tercih edilmeli

Anne sütünün yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimi için en önemli kaynak olduğu, hiçbir yapay karışımın anne sütünün yerini alamayacağı biliniyor. Anne sütü, nitratlar, yağ asitleri, vitaminler, bazı mineraller gibi besleyici temel öğeler bakımından zengin olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebeğin hastalıklara karşı korunmasında gerekli desteği sağlıyor. "Çeşitli nedenlerle annenin bebeği besleyecek yeterli sütü bulunmayabilir. Sentetik ilaçların sağlığa riskleri nedeniyle halk arasında bitkisel çaylar tercih edilmelidir” diyen Erdem Yeşilada, bitkisel çay tercihlerinde anne sütü miktarını ve sütün akışkanlığını artırıcı, anne ve bebekte sinir sistemini rahatlatıcı, anne ve bebekte gaz/sancı sorununu giderici özelliklere sahip çaylardan yararlanıldığını söyledi.

Rezene çayı en çok tercih edilenler listesinde

İçerisindeki uçucu bileşenlerden anetolün östrojenik (kadın hormonuna benzer) etkisine bağlı olarak süt salgısını artırdığı biliniyor. Bu bitkiler süt artırıcı özelliklerinin yanı sıra anne ve bebeği soğuk algınlığı enfeksiyonları, öksürük, bronşit gibi hastalıklardan koruma rolünü üstleniyor. Özellikle kullanılan bitkilerin; çevresel toksinler, tarım ve veteriner ilaçları, ağır metaller, mikrobiyolojik bulaşma gibi olumsuz etkenler bakımından kalitesi analiz edilmiş, güvenilir markalı ürünler olmasına hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.