Bakan Bozdağ: Teröristleri iade etmediler

Bakan Bozdağ: Teröristleri iade etmediler
17 May 2022 15:09:26

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "(Finlandiya ve İsveç) Türkiye'nin iadesini talep ettiği FETÖ'cü teröristleri, PKK'lı teröristleri, daha bugüne kadar bir tanesini bize iade etmediler." dedi.

NATO üyeliği gündemde olan İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerini himaye eden tutumlarına tepki gösteren Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Son günlerde Türkiye'nin NATO üyeliğine müracaat eden İsveç ve Finlandiya'ya ilişkin tutumu tartışılmaktadır. Türkiye'nin tutumunda herhangi bir sorun ve sıkıntı yoktur. Doğru bir tutumu Türkiye takınmıştır. Hatırlarsanız Kıbrıs harbini yaşadık, biz NATO üyesiydik o zaman Yunanistan NATO üyesi değildi. Bir dünya bize NATO dahil ambargo uyguladı. Yine hatırlayın Suriye'de oradaki yaşanan olaylarda, Türkiye'nin topraklarına her gün bombalar düşerken ve Suriye sınırından ülkemize insanlar ölümle yaşama tercihi noktasında bırakılırken 'Yasak bölge ilan edin dedik.' etmediler, 'NATO üyesiyiz destek verin.' vermediler, ne Avrupa Birliği verdi ne NATO verdi. Şimdi bakın Ukrayna'ya her şeyi veriyorlar. Biz NATO üyesiydik, şimdi Ukrayna NATO üyesi değil, her şeyi veriyorlar ama NATO üyesi olan Türkiye'ye hiçbir şey vermiyorlar. Bizim bunu görmemiz, geçmişte Yunanistan'ın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile alınma sürecini de hatırlayarak, önümüze ona göre bakmamız lazım."

'Adil davranmayanlar ortada, burada ülkemizi suçlayacak bir şey yok'

Türkiye'ye verilen sözlerin tutulmasının, sözden daha kıymetli olduğunu vurgulayan Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

"Çünkü Türkiye, kendisine verilen sözler tutulmamada adeta şampiyon bir durumda. 1960'lardan beri Avrupa Birliği'nin kapısında olan ülkemizi, kaç defa Türkiye’ye verilen sözleri, daha doğrusu Türkiye'nin verdiği taahhütleri, Türkiye yerine getirirse Türkiye'yi alacağız dedikleri halde almadılar. Her defasında oyun içerisinde kural değiştirdiler. Kopenhag dediler yaptık, Maastricht Kriterleri dediler yaptık. Daha sonra 28 tane ilave kriter 2016 Haziran'ın da size serbest dolaşım hakkı vereceğiz dediler yaptık, sonra 5 tane daha bizim huzurumuza madde getirdiler. Kıbrıs Rum Yönetimini almayacağız dediler, Annan Planı'nın onayladık, biz onayladık Türkler onayladı, Rumlar onaylamadı, gittiler Kıbrıs Rum Yönetimini aldılar. Her defasında Türkiye'ye karşı verilen sözü tutmayanlar, Türkiye bütün yükümlülüklerini yerine getirdiği halde adil davranmayanlar ortada. Burada bizi, hükümetimizi, ülkemizi suçlayacak bir şey yok."

'Terör örgütlerine AB ülkesi ve ABD aleni destek veriyor'

Türkiye'ye karşı ikiyüzlü siyasetin görüldüğünü ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:

"Şu anda terör örgütlerine maalesef pek çok Avrupa Birliği ülkesi ve ABD, ciddi, aleni destek veriyor. Bunların başında da Finlandiya geliyor, İsveç geliyor. Türkiye'nin iadesini talep ettiği FETÖ'cü teröristleri, PKK'lı teröristleri, daha bugüne kadar bir tanesini bize iade etmediler. İşi düşünce Türkiye'ye herkes geliyor, sözlerin en güzelini söylüyorlar, işini gördükten sonra ne söz var ne güzel söz var, hepsi kaybolup gidiyor. Onun için buradan şunu da ifade etmek isterim, Türkiye'yi değerlendirenler artık Türkiye'nin sıçrayıp geldiği noktayı görerek değerlendirsinler. Terör örgütlerini Türkiye'ye tercih edenler, Türkiye'nin tercihlerinin yanlışlığını değil kendi tercihlerinin yanlışlığının kendilerine kaybettirdiğini görsünler. Görmezlerse ne olur? Zaman kaybederler ama eninde sonunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti öğretme kapasitesi ile gördürme kapasitesi ile duydurma kapasitesi ile onlara bunları öğretecek, göremediklerini gördürecek, duyamadıklarını duyduracaktır."