KV web

​Bakır bara özellikleri nelerdir?

​Bakır bara özellikleri nelerdir?
16 Ağustos 2021 11:35:39

Bakır bara özellikleri nelerdir sorusunun cevabı oldukça geniştir. Gerek dış görünüşü gerek de yapısı itibariyle pek çok özelliği bünyesinde barındırır. Öncelikle dış görünüşünden başlamamız gerekirse; bu malzeme parlak bir görünüme sahiptir.

Dış görünüm dışında; söz konusu parça ince kaplamaya sahiptir ve optimum mekanik güç sağlamak üzere imal edilir. Ayrıca yüksek çekme gücüne sahip olması hedeflenir.

Bakır bara özellikleri konusunda diğer maddeler şu şekilde sıralanabilir:

·        Bu parçanın enerji direnci düşüktür.

·        Yüksek sıcaklıklara karşı iyi bir performans çıkarırlar.

·        Bu malzemede voltaj düşüş seviyesi daha azdır. Aynı zamanda güç kaybı da daha düşüktür.

·        Voltaj konusunda iyi bir performans ortaya koyabilir.

·        Kullanıma hazır olarak tasarlandıkları için bu ürünler zamandan tasarruf edilmesi noktasında başarılıdır.

·        Adlarından da anlaşılacağı üzere bakır madeninden üretilirler ve daha yüksek akımın geçmesi için kullanılırlar.

BAKIR BARA NEREDE KULLANILIR?

Bakır bara nerelerde kullanılır sorusunun cevabı; iç ve dış sahalar ile trafolar olarak açıklanabilir. Ayrıca ölçme merkezlerinde de tercih edilirler. Kısacası elektrik ile alakalı pek çok işte bu ürünlere rastlamak mümkündür.

Baralar kendi arasında farklı çeşitlere ayrılır. Söz konusu ayrımda baranın ihtiyaç duyulduğu alan etkili olmuştur. Örneğin Flexible bara bu konuda verilebilecek en net  örneklerden biridir. Flexible olan ürünler zorlu coğrafi şartlara göre tasarlanmıştır. Zaten flexible Türkçe'ye çevrildiğinde esnek anlamına gelir. Sıcaklık farkının fazla olduğu bölgelerde kullanılabilir. Zira sıcaklık farkı olan bölgelerde kablolar uzayıp kısalır. Baranın da buna uygun olması gerekir. Sıcaklık farkından kaynaklanan fiziki değişimlere karşı etkilidir.

Öte yandan bakır bara dışında genel olarak bakır madeni elektrik işleri için çok kıymetli bir malzemedir. Bu sebeple pek çok malzemede kullanılır. Bakırın bu kadar çok tercih edilmesinin altında iletkenlik özelliği bulunur. Bakır dışında alüminyum da hem bara üretiminde hem de elektrik işlerinde kullanılan bir başka üründür. Bakır ve alüminyum karşılaştırıldığı zaman ise bakırın yüzde 25 oranında daha fazla iletken olduğu görülür.

BAKIR BARA NE İŞE YARAR?

Bakır bara ne işe yarar diye sorulduğu zaman bu malzemenin ne olduğuna da ulaşılır. Söz konusu parça elektrik enerjisini aktaran sistemde enerjiyi aynı frekans ve gerilimde toplayıp dağıtılmasına yardımcı olan parçadır. İletken yapıya sahiptir. Özetlemek gerekirse; elektrik enerjisinin toplanıp dağıtılması işine yarar.

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ürünler iletken olma özellikleri ile sık sık tercih edilir.

BAKIR BARA TESTLERİ

Bakır bara  testleri oldukça önem taşıyan işlemlerdir. Zira kullanım aşamasında düzgün çalışması bir hayli önemlidir. Elektrik iletiminin iyi olması ve ürünün yüzeye uyum göstermesi söz konusu testler ile ölçülür. Bunun dışına ürünün sertliği ve uzama durumu da testler sayesinde görülebilir.

Bağlantısı hem pratik hem de kolay olan bakır bara farklı ölçülere sahiptir. Ağırlık noktasında da farklılıklar bulunur Bu sebeple doğru ürünü seçmeniz önem taşır. Bunun dışında baralarda özel üretim de mümkündür.Bakır bara bağlantısı kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Bunun yanı sıra, ürünü kullanacağınız alan farklı ağırlık ve ölçülere sahip olabilir.  Ancak baralar isteğe bağlı olarak özel üretim ile imal edilebilir. Dolayısıyla projenize uygun bara modeli piyasada yoksa bile imal ettirebilirsiniz.