​Bara modelleri nelerdir?

​Bara modelleri nelerdir?
10 Ağustos 2021 21:07:50

Bara  modelleri nelerdir sorusuna yakından baktığımız zaman karlımıza pek çok model çıkar. Bunlar toplamda dört adettir. Bara modelleri ise şu şekildedir:

⦁          Çift bara sistemi

⦁          Tek bara sistemi

⦁          Santral içi ihtiyaç bara sistemleri

⦁          Yardımcı baralar

Görüldüğü üzere baralar 4 farklı modele ayrılır. Her modelin kendine göre kullanım alanı vardır. Modellerin kullanım alanları farklı kriterlere göre belirlenir. Kullanılacak bara modelleri konusunda ürünün görev yapacağı bölge, enerji miktarının devamlılığı ve enerji miktarının beslediği kaynak gibi özellikler etkili olur.

BARA NEDİR, NERELERDE KULLANILIR?

Bara nedir ve nerelerde kullanılır sorusunun cevabına ilk önce bu parçayı anlatarak başlamamız gerekir.Söz konusu parça enerjinin sistemler ile cihazlara ulaşmasına yardımcı olan kritik bir parçadır.

Bu parça elektrik enerjisini aynı sistem üzerinden kontrol etme noktasında önemli bir rol oynar. Enerjiyi aynı frekan ve gerilimde toplayıp dağıtma işlemleri için görev yapar. Bu parça sayesinde üniteler birbirleriyle irtibat halinde olurlar.

Bara nerelerde kullanılır sorusunun cevabı için birkaç örnek vermek gerekirse; santraller, elektrik dağıtım panoları trafo merkezleri ve ölçme merkezleri bu parçanın kullanıldığı alanlardan bazılarıdır.

Baralar, elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin şalt sahalarına gönderilmesinde önemli rol oynar.

BARA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bara özellikleri nelerdir sorusu, bu parça hakkında cevaplayabileceğimiz bir diğer sorudur. Soruyu cevaplamaya başladığımız zaman karşımıza ilk olarak parçanın iletken özelliği çıkar. Bu malzemenin elektrik sistemlerinde kullanılmasının altında iletken yapıya sahip olması yatar. Bakır madeninden üretilmeleri bu konudaki en önemli sebeptir. Zira bakır madeni iletken olma özelliğiyle öne çıkar. Bunun dışında baralar alüminyum malzemeden de üretilebilir. Bu iki maden arasındaki farkı merak edenler olabilir. Temel fark; bakır madeninin alüminyum madenine göre daha fazla iletken olması gösterilebilir. Bu iletkenlik farkının yüzde 25 civarında olduğu ifade edilir.

Bara özellikleri arasında faz sıralamasının belirli olması önemlidir. Sebebi ise, bu sıralama baraların oksitlenmeye karşı ortaya koyduğu dirençl alakalı olmasıdır. Ayrıca, akım yoğunluğunun arttırılması soğuma işleminin başlaması için de önem taşır.

Baralar bilinçli olarak farklı renklere boyanır. Renkler ise harfler ile temsil edilir. Örnek vermek gerekirse; R- sarı, S- yeşil ve  T- mor rengi temsil eder. Renklendirme işlemi, kullanımın daha kolay olması iin yapılır. Renkler sayesinde enerji sistemi inşa edilirken zamandan tasarruf edilebilir.

BARA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bara çeşitleri nelerdir diye baktığımız zaman karşımıza üç çeşit çıkar. Bu çeşitler şu şekildedir:

⦁          Bakır lama ya da alüminyum lama

⦁          Bakır boru ya da alüminyum boru

⦁          Çelik özlü (St-Al) alüminyum iletken

Çeşide göre kullanım alanları konusuna girdiğimiz zaman; iç tesislerde genel olarak bakır lama kullanılır. Boru şeklinde üretilen baralar ise dış tesiste tercih edilir. İletken olanlar da şalt sahalarında öne çıkar.