Batı'ya tokat gibi bir film

Batı'ya tokat gibi bir film
Haber Tarihi : 07 Ekim 2015 10:37:27
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

İslam ve Hz. Muhammed (sav)’in hakkında Batı'da başlatılan kampanyaya cevap vermek için harekete geçen İranlı yönetmen Mecidi, merakla beklenen ‘Muhammed’ filminin 2015 yılı bitmeden gösterime gireceğini müjdeledi.

İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Mecid Mecidi, Hz. Muhammed'in çocukluğunu konu alan filmi "Muhammed" 2015 yılı bitmeden Türkiye'de gösterilecek. Ödüllü yönetmen Mecidi, filmin gösterimine ilişkin çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere geldiği İstanbul'da, dünya çapında Müslümanlar ve diğer dinlerin mensupları tarafından merakla beklenen filmine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İslam aleyhine özellikle batı dünyasında çok olumsuz bir kampanya yürütüldüğünü ifade eden Mecidi, "Bir Müslüman olarak, gerek İslam'ın kendisi, gerek Hz. Muhammed'in hayatıyla ilgili ortaya atılanların gerçeği yansıtmadığını bildiğim için, bunlara cevap olarak karşı hamlede bulunmak istedim" dedi.

İSLAM'IN RAHMANÎ BOYUTUNU ELE ALDIK

film1Mecid Mecidi, Mustafa Akkad'ın 42 yıl önce çektiği "Çağrı" isimli filmi dışında İslam Peygamberi Muhammed'i doğru yansıtmak ve tanıtmak için film çekilmediğini dile getirerek, şunları aktardı: "Diğer dinlere bakacak olursanız, Hristiyanlıkla ilgili yaklaşık 200, Hz. Musa ile ilgili 120, hatta Buda ile ilgili 40'a yakın film çekilmişken, Hz. Muhammed ile ilgili filmlerin yok denecek kadar az olması gerçekten üzüntü verici.

Bu nedenle, İslam'ın rahmani boyutunu ortaya koymak ve okyanustan bir damla misali de olsa, o dünyayı tanıtabilmek için bu filmi çekmeye karar verdim. Araştırmalar, senaryonun yazılması ve post prodüksiyonla birlikte, projenin tamamlanması 7 sene sürdü." Filmi çekebilmek için İran'da Mekke'nin bire bir kopyasını yaptıklarının altını çizen Mecidi, Medine'nin de önemli bir bölümünün sette inşa edildiğini kaydederek, "Bu yapı daha sonra İslam dünyası tarafından da kullanılabilir. Özellikle batıya, İslam'ı doğru tanıtmak ve İslam'ın gerçek yüzünü göstermek amacıyla böyle bir karar aldık. Sonraki filmlere de örnek olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

‘YÜZÜNÜ KESİNLİKLE GÖSTERMEDİK'

 İranlı yönetmen filmle ilgili eleştirilere yönelik de şunları söyledi: "İslam dünyasının bazı bölgelerinde ne yazık ki daha filmi seyretmeden bazı eleştirilerle karşılaştık. Misal Suudi Arabistanlı bazı din adamları ile Mısır'dan El Ezher, boykot çağrısı yaptı. Filmi görmediler bile, neye dayanarak böyle yaptılar anlamıyorum. İlk başta Peygamber'in yüzünü gösterdiğimizi zannettiler.

Bundan dolayı tepki vardı. Oysa biz Peygamber'in yüzünü göstermedik. İnanıyorum ki filmi seyrederlerse, çoğunun görüşü değişecektir. Arkadan, yandan ve çocukluğu. Yani yalnızca 7-8 yaşındaki hali gösteriliyor." Muhammed filminin "Çağrı" ile kıyaslanmasını doğru bulmayan Mecidi, iki filmde farklı dönemlerin anlatıldığına işaret ederek, "Biz İslam'ın rahmet boyutunu vurgulamaya, Peygamber'in çocukluğunu ve o dönem şartlarını incelemeye çalıştık. 'Bir peygambere neden ihtiyaç var', 'toplum nasıldı', bunu göstermek istedik filmde" dedi