BM, 2024'te Etiyopya'da 15,5 milyon ihtiyaç sahibine yardım ulaştırmayı hedefliyor

BM, 2024'te Etiyopya'da 15,5 milyon ihtiyaç sahibine yardım ulaştırmayı hedefliyor
Haber Tarihi : 16 Nisan 2024 21:14:54
Son Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024 21:49:58

Birleşmiş Milletler (BM) ve ortakları, 2024'te Etiyopya'da ihtiyaç sahibi 15,5 milyon kişiye hayat kurtaran yardımlar ulaştırmayı planlıyor.

AA

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan yazılı açıklamada, BM, Etiyopya ile İngiltere hükümetleri ve uluslararası ortakların, Etiyopya için insani yardım fonunu artırmak için BM Cenevre Ofisi'nde bir program düzenlediği belirtildi.

Programın, insani ihtiyaçların kritik noktaya ulaştığı Etiyopya için BM öncülüğünde başlatılan 3,24 milyar dolar tutarındaki "2024 insani yardım planına" şu ana kadar yüzde 5'in altında finansman sağlandığı ve bunun artırılması için düzenlendiği aktarıldı.

Etiyopya'da yaşanan kuraklık, sel ve çatışma nedeniyle ihtiyaçların arttığı vurgulanan açıklamada, eylüle kadar gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme yaşayan kişi sayısının 10,8 milyona çıkmasının öngörüldüğünün altı çizildi.

Ülkede yaklaşık 4,5 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilerek, halk sağlının korunmasına yönelik endişelerin arttığı vurgulandı.

BM ve ortaklarının, 2024'te Etiyopya'daki ihtiyaç sahibi 15,5 milyon kişiye hayat kurtaran yardımları ulaştırmayı planladığı kaydedildi.

Öte yandan 10,4 milyon kişiye gıda yardımının ulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

- "Etiyopya hükümeti, gıda güvensizliği döngüsünü sona erdirmeye kararlı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Etiyopya Dışişleri Bakanı Taye Atske Selassie, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmenin kolektif bir küresel sorumluluk gerektirdiğini vurguladı.

"Etiyopya hükümeti, gıda güvensizliği döngüsünü sona erdirmeye kararlı." ifadesini kullanan Selassie, bu konuda kendilerine destek veren ortaklarına teşekkür etti.

İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Mitchell, Etiyopya'daki insani krizin kritik düzeyde olduğunu, bu durumdan en fazla kadınlar ile küçük çocukların etkilendiğini belirtti.

Ülke olarak Etiyopya'daki ihtiyaç sahiplerine gıda, sağlık, temiz su ve sanitasyon sağlanması için ellerinden geleni yaptıklarına işaret eden Mitchell, "Etiyopya'daki insani krizin daha da tırmanmasını önlemek istiyorsak, uluslararası toplum acilen harekete geçmelidir." ifadesini kullandı.

- "21 maddi destek duyurusunun yapılmasından çok memnunum"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatör Yardımcısı Joyce Msuy, zorlu bir süreç yaşayan Etiyopya halkı ve hükümeti ile dayanışma çağrısında bulundu.

Çatışma ve iklim değişikliği nedeniyle Etiyopya halkının büyük bir bedel ödediğini belirten Msuy, bu durumun tersine dönmesi için Etiyopya'nın güçlü şekilde desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Msuy, "Toplantıda, Etiyopya için yaklaşık 630 milyon dolar tutarında 21 maddi destek duyurusunun yapılmasından çok memnunum. Bunun sadece başlangıç olduğunun farkındayız ve desteğin yıl boyunca devam etmesini, artmasını umuyoruz." ifadesini kullandı.