VF kat sağ

Bu gece 'kanlı ay tutulması yaşanacak

Bu gece 'kanlı ay tutulması yaşanacak
Haber Tarihi : 27 Eylül 2015 12:27:39
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Pazar gününü pazartesine bağlayan gece, ay bu kez ‘süper ay tutulması'yla karşımıza çıkacak. Tutulma ise ayın dünyaya en yakın olduğu zamanda gerçekleşecek.

En son tutulma 33 yıl önce gerçekleşti. Tutulma Türkiye'den izlenebilecek mi? Hasat ayı olarak adlandırılan ve ayın dünyaya en yakın olduğu zamanda gerçekleşecek olan ‘süper ay' tutulmasına çok az kaldı. 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi'ne bağlayan gecede gerçekleşecek olan ay tutulması, saat 03:00'te başlayacak. Eğer hava bulutlu değil ise tutulma Türkiye'den de gözlenebilecek. Kanlı ay tutulmasını merak edenlerin bu saatleri kaçırmaması gerekiyor. Çünkü bir dahaki kanlı ay tutulması 2033 yılında gerçekleşecek. 

Süper Ay tutulması ne demek?Süper ay tutulması, ayın dünyaya en yakın olduğu ve çok daha parlak göründüğü zamanda meydana geliyor. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ile Ay'ın arasına girip, Ay'ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor. Süper Ay tutulması ise bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Bu tutulma sırasında Dünya'nın arkasından gelen Güneş ışınları Ay'ın kızıl renge bürünmesine neden oluyor. Bu nedenle bu olay, 'Kızıl Ay tutulması' ya da 'Kanlı Ay tutulması' olarak da biliniyor.  Hava bulutsuz olursa Türkiye'den de izlenebilecek 28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı saat 03:00'te başlayacak olan tutulma, NASA verilerine göre 1 saat 11 dakika sürecek. Eğer hava şartları uygun olursa, tutulma Türkiye'den de izlenebilecek. Ay yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an ise saat 5:57'de gerçekleşecek. Kanlı ay tutulması, Türkiye'den 03:00 ile 06:30 saatleri arasında izlenebilecek.

Bir sonraki tutulma ne zaman olacak? Ay tutulmaları her dönemde insanların ilgisini çekti. 1900 yılından bu yana ise 5 kez süper ay tutulması yaşandı. Son Süper Ay tutulması ise bundan 33 yıl önce, 1982'de meydana geldi. Uzmanlar, bir sonraki tutulmanın ise 2033 yılında gerçekleşeceğini belirtiyor.