Çeyrek altın ne kadar oldu?

Çeyrek altın ne kadar oldu?
Haber Tarihi : 08 Aralık 2023 10:05:37
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Altının gramı 1890 lira, çeyrek altın 3 bin 96 liradan satılıyor.

Altın fiyatları, ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesinde yatay seyretse de doların güçlenmesi nedeniyle dört haftada ilk kez haftayı ekside kapamaya hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 2 bin 30 dolar civarında seyrediyor.

Altının gramı 1890 lira, çeyrek altın 3 bin 96 liradan satılıyor. 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin para politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentiler güçlenmeye devam ediyor.

Ülkede hafta içinde açıklanan JOLTS açık iş sayısı ve ADP özel sektör istihdamı verileri iş gücü piyasasındaki yavaşlamaya işaret ederken, dün açıklanan işsizlik maaşı başvurularına ilişkin haftalık veriler karışık sinyaller verdi.

Buna göre, ABD'de süregelen işsizlik maaşı başvuruları 1 milyon 861 bin kişi ile beklentilerin altında kalırken, temmuzdan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Ancak, veri, işgücü piyasasında soğumaya ilişkin artan sinyallerin de etkisiyle iki yılın en yüksek seviyesine yakın kalmaya devam etti.

İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise geçen hafta 220 bin ile tahminlerin altında kaldı.

Fed'in, ekim ayına ait tüketici kredileri verilerine göre, ülkede tüketici kredileri, ekimde bir önceki aya kıyasla 5,13 milyar dolar artarak 4 trilyon 989 milyar dolarlık hacme ulaştı. Tüketici kredilerine ilişkin piyasa beklentisi, 9 milyar dolar artması yönündeydi.

Analistler, Fed'in para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin yatırımcıların odağında olduğunu belirterek, veri öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın yüzde 60 ihtimalle gelecek yıl mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceğinin öngörüldüğünü bildirdi.

Önümüzdeki iki toplantıda da Fed'in faizleri sabit bırakacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: NTV

 
Murat kurum 300x250