Dünya Bankası'ndan Türkiye raporu: Enflasyonda kademeli düşüş bekleniyor

Dünya Bankası'ndan Türkiye raporu: Enflasyonda kademeli düşüş bekleniyor
Haber Tarihi : 12 Nisan 2024 14:08:37
Son Güncelleme Tarihi : 12 Nisan 2024 15:16:35

Dünya Bankası, Türkiye için enflasyon ve büyüme tahminini açıkladı. Banka, Türkiye'de enflasyonun mayıstan sonra kademeli olarak gerileyeceğini belirtti. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3 büyüyeceği tahmin edildi.

Banka, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunu yayımladı.

Raporda, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin'deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin büyüme görünümü üzerinde baskı yaratması nedeniyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinin yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerinde bu yıl yavaşlama beklendiği aktarıldı.

Türkiye'de enflasyonun kademeli olarak düşmesi bekleniyor             

Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Raporda, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlamasının beklendiği aktarıldı.

Bankanın raporunda, "Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Görünümün mevcut politika duruşunun devamına bağlı olduğu belirtilen raporda, görünüme yönelik risklerin dengeli olduğu kaydedildi.

Raporda, yeni ekonomik yönetiminin artan itibarının daha fazla yatırım girişiyle sonuçlanabileceği, bunun da para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlandırılmasına yardımcı olabileceği ifade edildi.

AA