Erdoğan'dan Aylan'ın babasına taziye telefonu

Erdoğan'dan Aylan'ın babasına taziye telefonu
05 Eylül 2015 18:25:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahile vuran cansız bedeniyle dünya gündemine oturan Aylan Kurdi'nin babasını arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede Erdoğan, Abdullah Kurdi'nin iki çocuğunu ve eşini kaybettiği trajedinin kendisini de derinden üzdüğünü belirterek, "O iki yavru sizin yavrunuz olduğu kadar bizim de yavrumuzdu. Aynı şekilde hanımefendi de bizim kardeşimizdi" ifadelerini kullandı.

Merhumlara Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, Kurdi'ye, "Keşke o denizlere açılmasaydınız da sizleri ülkemizde misafir ediyor olsaydık" dedi. 

Suriye ve Irak'tan Arap, Kürt, Ezidi, Türkmenlerin de aralarında bulduğu yaklaşık 2 milyon sığınmacının Türkiye'de ağırlandığına dikkati çeken Erdoğan, Kurdi'nin memleketi Kobani'ye (Ayn el Arap) insani yardımların devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini ileten Kurdi de Türkiye'den Kobani'ye gönderilen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına katkı sağlamaktan memnuniyet duyacağını söyledi.

Terör yüzünden Kobani'den ayrılmak zorunda kalan 220 bin insana Türkiye'nin kucak açtığına, müteakip süreçte söz konusu insanlardan 80 bin kişinin geri döndüğüne, diğerlerinin ise halen Türkiye'de misafir olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay, AFAD ve Türkiye'deki yardım kuruluşlarının Kobanililere de yardımları sürdüreceğini aktardı.

Bakan Gürcan acılı babaya taziyelerini iletti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan da baba Abdullah Kurdi'yi telefonla arayarak üzüntüsünü dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre Bakan Gürcan görüşmede, "Aylan'ın kıyıya vurmuş cansız bedeni herkesin içinde derin bir yara açtı. Bir kadın, bir anne ve bir insan olarak olayı duyduğum andan itibaren tarifsiz bir acı duydum. Bu acıya seyirci kalamayız, dünya kamuoyunda da seyirci kalınmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Gürcan, Aylan'ın dünyada bir sembol olduğunu, kamuoyunun dikkatini mülteci sorununa çektiğini dile getirdi.

Baba Kurdi'ye başsağlığı dileyen Gürcan, kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Abdullah Kurdi de Bakan Gürcan'a teşekkürlerini iletti.