'Esad gidecek'

'Esad gidecek'
Haber Tarihi : 16 Kasım 2015 14:39:30
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Viyana'daki Suriye zirvesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.'Esad'ın seçimlerde aday olması söz konusu değil' diyen Sinirlioğlu, 'Esad mutabık kalınan şekilde ve tarihte ayrılacak' dedi.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Suriye'deki krizi çözmek için Viyana'da varılan mutabakat konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin tek başına Suriye'de kara operasyonu yapmasının gündemde olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, "IŞİD'e karşı koalisyon güçlerinin operasyonu olabilir" dedi.

Viyana mutabakatına göre, Esad'ın seçimlerde aday olmasının söz konusu olmadığını belirten Sinirlioğlu, "Esad yeni hükümet kurulup tüm yürütme yetkilerini devraldıktan sonra bu 6 aylık geçiş döneminde, üzerinde mutabık kalınan bir şekilde ve tarihte ayrılacak" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu şunları söyledi: "Suriye'de yeni hükümetin kurulmasından itibaren 18 aylık bir süreç öngörülüyor. Bu süreçte yeni bir anayasa yapılacak. Anayasaya göre seçimlere gidilecek"