Gelir testi için son gün 30 Eylül

Gelir testi için son gün 30 Eylül
08 Eylül 2015 11:16:39

Genel Sağlık Sigortası'ndan (GSS) faydalanmak için uzatılan gelir testi süresi 30 Eylül'de sona eriyor.

Genel Sağlık Sigortası'ndan (GSS) faydalanmak için uzatılan gelir testi süresi 30 Eylül'de sona eriyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan binlerce vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanması için bu süreye kadar gelir testi yapıp Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmesi gerekiyor.

2012 yılı başında uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırmayanlar için son tarihin yaklaştığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanmak için gelir testini son gün gelmeden mutlaka yaptırmalısınız. Vatandaşlarımıza gelir testi yaptırma süresinin 30 Eylül'de son bulduğunu hatırlatıyorum" dedi. "VATANDAŞIN GELİR TESTİ YAPTIRMASI ŞART"

Yazılı bir açıklama yapan TESK Başkanı Palandöken, Türkiye'nin hiçbir sosyal güvencesi olmayan işsiz, kayıtdışı çalışan ve sosyal güvencesi olmayanlarında sağlık yardımı kapsamına alınması için Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasına geçtiğini belirterek, "Yeşil kart uygulaması kalktı. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (SGK) bağlı olmadan hayatlarını sürdürenlerin de başvuruda bulunarak gelir testi yaptırması ve buna göre aylık GSS prim oranlarının belirlenmesi gerekiyor. Gelir testine başvurup gelir tescili yaptırmazsanız en yüksek gelir grubu üzerinden prim hesap edilir ve aylık 305.6 lira GSS primi ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak aile içinde kişi başına düşen gelir, yapılacak testte eğer asgari ücretin üçte birinin altında çıkarsa, ücretsiz sağlık hizmeti alma imknınız var. Eğer gelir asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa belli oranlarda prim ödenmeniz gerekiyor" diye konuştu. "GELİR TESCİLİ YAPTIRIP YAPILANDIRMA YAPABİLECEKSİNİZ"

Prim borcu olan 5.3 milyon vatandaşın devletin sağlık imknlarından yararlanamadığını vurgulayan Palandöken, "Vatandaşlarımızın prim borçları her ay katlanarak artıyor ve faiz işliyor. Gelir testi yaptıran ve borcunu zorunlu olarak ödemesi gereken kişiler için de son fırsat bu ay sonu itibariyle bitiyor. Bu kişiler için prim tahakkukları gelirlerine göre yeniden hesaplanıyor ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları yapılandırılıp, gerekirse taksitle ödeme imkanı veriliyor" dedi.