KV web

'Güvenli e-devlet' için dikkat edilmesi gerekenler

'Güvenli e-devlet' için dikkat edilmesi gerekenler
11 Ocak 2016 13:04:00

Son günlerde yaşanan siber saldırılar sonrası yetkililer tarafından e-devlet kullanıcılarına bir uyarı mesajı gönderildi.

Yeni Söz | Özel Haber

Son zamanlarda özellikle Rusya menşeli olduğu belirtilen siber saldırılar devleti teyakkuza geçirmişti. Yetkililer tarafından "son günlerde gündemde olan siber saldırılar sonrası tüm kullanıcılarımıza e-Devlet Şifresi kullanımı ile ilgili bu kısa bilgilendirme mesajını gönderme gereği duyduk"ifadeleriyle gönderilen mesajda 4 madde ile dikkat edilecek hususlar yer alıyor. İşte o hususlar; 

• e-Devlet Şifreniz kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. İçerisinde doğum tarihi, çocuğunuzun adı, telefon numarası veya tuttuğunuz takım gibi kolayca tahmin edilebilir bilgiler olmamalıdır.• Ardışık veya tekrar eden rakam / harf dizileri içermemelidir. (Örn: 1234, abcd, 1111)• Sıkça kullanılan veya sözlüklerde bulunan kelime ve harf gruplarını içermemelidir. (Örn: qwerty, parola)• Aynı şifreyi farklı platformlarda kullanmayın. Her bir hesabınız için farklı bir şifre üretin.Eğer şifreniz yukarıdaki kriterlerden biri veya birkaçına uyuyorsa, lütfen vakit kaybetmeden e-Devlet Kapısı'na giriş yaparak şifrenizi değiştiriniz. Bunun için, sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan ve isminizin yazılı olduğu menüyü açınız. Burada bulunan "Şifre ve Güvenlik Ayarlarım" seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen sayfanın üst kısmında bulunan "Şifremi Değiştir" bağlantısına tıklayarak ekrandaki yönergeleri takip ediniz.