Hamas, UAD'ın, İsrail'in Refah'a saldırı planına karşı aldığı yeni kararından memnun

Hamas, UAD'ın, İsrail'in Refah'a saldırı planına karşı aldığı yeni kararından memnun
Haber Tarihi : 17 Şubat 2024 13:15:44
Son Güncelleme Tarihi : 17 Şubat 2024 17:18:03

Hamas, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD), İsrail'in saldırı planladığı Refah kenti de dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nin tamamında geçerli olması istenen ihtiyati tedbirlerin derhal ve etkili bir şekilde uygulanması gerektiği kararını memnuniyetle karşıladı.

AA

Hamas'tan UAD'ın, İsrail’in Refah'a saldırı planı nedeniyle Güney Afrika’nın talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararına ilişkin açıklama yapıldı.

Gazze Şeridi'nde durumun çok vahim olduğu, Refah dahil Gazze Şeridi'nin tamamında geçerli olması istenen ihtiyati tedbirlerin derhal ve etkili bir şekilde uygulanması gerektiği ifade eden kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, Hamas ayrıca UAD'a, "Gazze'deki savunmasız sivillere yönelik soykırıma yol açan bu acımasız saldırıyı durdurmak için kararını doğrudan ve açık bir emre dönüştürmesi" çağrısında bulundu.

UAD'ın kararını önemsemeyen ve saldırılarını sürdüren İsrail'in, ihtiyati tedbir kararının alındığı günden bu yana, 2 bin 700'den fazla Filistinliyi öldürdüğü aktarılan açıklamada, İsrail'in "sivillere karşı imha savaşı" sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK), "Gazze'de işlenen suçlara ilişkin sorumluluklarını üstlenmesi ve UAD'ın kararını derhal, İsrail'e Gazze'deki soykırımı durdurma ve bunu önleme yükümlülüğü getiren etkili kararlara dönüştürme" çağrısı yapıldı.

İsrail’in Refah'a saldırı planı nedeniyle Güney Afrika’nın talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararını açıklayan UAD, Gazze'de durumun çok vahim olduğunu, İsrail'in geçici tedbirleri derhal ve etkin şekilde uygulaması gerektiğini bildirmişti.

Açıklamada, Divan'ın, 26 Ocak 2024'te hükmettiği ihtiyati tedbir kararlarının Refah da dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nin tamamında geçerli olduğu vurgulanırken, ilave tedbirlere gerek görülmediği kaydedilmişti.

UAD kararında, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin güvenliğini sağlama yükümlülüğü olduğu vurgulanırken, İsrail'in Soykırım Sözleşmesi'ne ve tedbir kararlarına tam olarak uymak zorunda olduğu uyarısında bulunulmuştu.