VF kat sağ

Hamas'tan İsrail'e tek şart!

Hamas'tan İsrail'e tek şart!
Haber Tarihi : 03 Aralık 2023 11:06:46
Son Güncelleme Tarihi : 03 Aralık 2023 11:27:14

Hamas yayınladığı bildiride saldırıların durması şartıyla esir takasının tekrar başlayacağını ve 60 yaş üstü tutukluların serbest bırakılması karşılığında 60 yaş üstü yaşlıların teslim edilmesi teklifini yaptıklarını da açıkladı.

İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'e başlattığı katliam saldırıları şiddetlenerek devam ederken Hamas'tan yeni bir İsrail açıklaması geldi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, esir takası protokollerinin yeniden canlanması için İsrail'e koştukları şartı açıkladı.

'İsrail ateşkesi bozdu'

Aruri, İsrail ile kadın ve çocukların takasının ardından karşılıklı olarak cesetlerin takas edilmesi konusunda müzakerelerde bulunulduğunu ancak Tel Aviv'in bu konuya yanaşmadığını, daha sonra ise askerliğini yapmış ya da hala yedek asker olan yaşlı erkeklerin takasının gündeme geldiğini kaydetti.

Yaşlı erkeklerin takası için yürütülen müzakerelerde, kadın ve çocukların takası için varılan mutabakattan farklı şartlar öne sürdüklerini ancak İsrail'in bu takası yapmak yerine saldırılara yeniden başlamayı tercih ettiğini ifade eden Aruri, "İsrail, halkımıza karşı katliam işleyerek direnişin tutumunu değiştireceğini zannediyor. Ancak bizim resmi tutumumuz net; savaş bitecek, sonra esir takasından bahsedilecek." dedi.

Hamas'tan tam ateşkes şartı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların ilk 50 gününün değerlendirmesini yapan Aruri, şöyle devam etti:

"İşgal güçleri hava ve kara kuvvetlerinin üçte birini Gazze'ye sevk etti. Bu büyüklükte bir kuvvetle Gazze'nin kuzeyinin üçte birlik kısmına saldırdılar ancak 50 gün boyunca burada kontrolü sağlamada başarılı olamadılar ve asla da olamayacaklar.

İsrail'i destekleyen ülkeler bile artık Siyonist hükümetin 'Hamas'ı yok etme, esirleri güç kullanarak geri alma ve Gazze'de kontrolü sağlama' hedeflerinin gerçek dışı olduğuna ikna oldular. Biz ilk günden beri diyoruz ki; İsrail, esirlerini ancak savaş bittikten sonra ve tüm Filistinli esirler serbest kaldıktan sonra geri alabilir. Elimizdeki İsrailli esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılması talebimiz kesindir ve bundan dönüş söz konusu değildir."

'İnsani arayı İsrail bozdu'

Aruri, ABD'nin "insani ara"nın sona ermesinden Hamas'ı sorumlu tutmasının hatırlatılması üzerine, "ABD, Filistin ilgili tüm konularda ahlaken iflas etmiş ve İsrail'den bile daha faşist bir devlet haline gelmiştir. 'İnsani ara' sona ermeden 2 gün önce İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, savaşın yeniden başlatma kararnamesini imzaladığını açıkladı. Dolayısıyla 'insani ara'yı ihlal eden Hamas değildir." diye konuştu.

Direniş güçlerinin, hava ve kara savaşı olmak üzere tüm senaryolara hazır olduğunu dile getiren Hamaslı yetkili, Filistin halkını tehcir planının başarısız olduğunu sözlerine ekledi.

'Özgürlüğün bedelini ödemeye hazırız'

Hamas tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi;

“Tüm dünya güçlerinden topraklarımızın ve Kudüs'ümüzün işgaline son vermesini talep ediyoruz. Özgürlüğün bedelini ödemeye hazırız ve bağımsızlığımızdan daha az hiç bir şeyi kabul etmeyeceğiz.

Sivil esir değişimi operasyonundan sonra saldırganlığın Gazze'ye tekrar döneceği yönünde bilgimiz vardı.

Gazze'ye yönelik saldırı devam ettiği sürece esir değişimi olmayacaktır.

Biz bir kurtuluş savaşındayız ve işgalcinin topraklarımızı terk etmesi gerekiyor.

'Netanyahu'nun rolü sona erecek'

60 yaş üstü tutuklularımızın serbest bırakılması karşılığında 60 yaş üstü yaşlıların teslim edilmesini teklif ettik.

Çabalar devam ediyor ve Katar'daki kardeşlerimiz Gazze'ye yönelik "İsrail" saldırganlığının durdurulması için çaba harcıyor.

Siyonist oluşum içindeki egemen sınıfın saldırganlığın devam etmesinden çıkarı var çünkü saldırılar sona erdiğinde Netanyahu’nun rolü sona erecek ve hapse girecek.

Hamas önderliğindeki direniş Gazze'de kararlıdır ve Filistin halkının işgali püskürteceğinden eminiz.

Halkımıza karşı işlenen her "İsrail" suçu işgalin sonunu hızlandırmaktadır.

Hamas'tan çağrı

Lübnan, Irak ve Yemen'deki kardeşlerimizi selamlıyor, tüm Arap ve İslam ülkelerini işgale karşı mücadeleye çağırıyoruz.

Bu zamanda bir Arap devletinin Siyonist oluşumun liderini kabul etmesi bizim için anlaması zor, mantıksız ve biz işgalin normalleştirilmesine karşıyız.”

haber7