İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi, oy çokluğuyla reddedildi

İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi, oy çokluğuyla reddedildi
26 Kasım 2021 18:13:43

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, 5 bin yeni taksi plakası teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

İBB UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar'ın başkanlığında 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisinde yapıldı.

Toplantıda, İBB'nin yeni taksi taşımacılığının düzenlenmesi kapsamında, 5 bin yeni taksi plakası teklifi tekrar gündeme getirildi.

İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, 1986'da çıkarılan 10553 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda, korsan taksicilik ve karaborsacılığın önlenmesine vurgu yapıldığını söyledi.

İstanbul'da bazı taksilerin birden fazla sahibi olduğunu ifade eden Demir, "Bunların kim olduklarını inceledik. Bugünkü plaka sahiplerinin yüzde 35'i kadın. Bugün piyasada kadın esnaf gören var mı?" şeklinde konuştu.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ise korsanla kapsamlı bir mücadele yürütülmesini ve taksi ücretlerine zam yapılmasını talep etti.

Aksu, İBB'nin korsan taşımacılık da yapmış bazı çevrelerle toplantı yaparak, bu kişilere gönüllü müfettişlik sözü verilip verilmediğini sordu.

Kanunlara göre kazanılmış hakların geri alınamayacağını ifade eden Aksu, "Biz diyoruz eğitim çalışmaları yapılsın. Teknolojiyi aktif şekilde kullanalım. Ondan sonra oturup konuşalım." diye konuştu.