İngiliz BBC İsrail'i dünyaya rezil etti

Haber Tarihi : 18 Kasım 2023 12:33:13
Son Güncelleme Tarihi : 18 Kasım 2023 13:51:02

BBC, İsrail ordusunun, 'El Şifa Hastanesinin Hamas'ın karargahı' olduğunu iddia ettiği paylaşımına ilişkin çelişkiler içeren kısımların analizini yayınladı.

İsrail'in adeta hapishaneye çevirdiği Şifa Hastanesi'ni gezen BBC ekipleri, İsrail'in paylaştığı görüntülerle kendi çektikleri videoyu karşılaştırdı.

İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ni işgal etmesinin ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunmuş sonrasında ise bu konuda yaptıkları hiçbir inandırıcılığı olmayan paylaşımı silmişlerdi.

Hastaneyi kuşatan ve sonrasında baskın düzenleyen İsrail, hastaneye ABD merkezli Fox ve İngiltere merkezli BBC muhabirlerini davet etti.

Görüntüleri kıyasladılar: Birbiriyle örtüşmüyor

İsrail'in adeta hapishaneye çevirdiği Şifa Hastanesi'ni gezen BBC ekipleri, İsrail'in paylaştığı görüntülerle kendi çektikleri videoyu karşılaştırdı. İsrail ordusu tarafından çekilen görüntülerin ardından silindiği ve sonrasında tekrar yayınlandığı da aktarıldı.

Yeniden yayınlanan videoya ilişkin şöyle denildi:

Ancak bu sefer, bir İsrail askerinin rehin tutulduğundan bahseden bölüm çıkarıldı. Yine bu videoda, içinde MR cihazı bulunan bir oda görüyoruz. BBC de aynı odayı gösteriyor ama bu iki videoda gördüklerimiz birbiriyle örtüşmüyor.

İsrail'in videosunda tek bir tüfek mevcutken, BBC çekim yaptığı sırada iki tüfek var. İsrail, bu durumu gün içinde teröristlere ait daha fazla silah bulmalarıyla açıklıyor.

Şifa komuta merkezi değil           

Haberde ayrıca, İsrail'in, manipülasyon iddialarını kabul etmediği bilgisine yer verildi.

İsrail'in videosuna yansıyanların, Şifa Hastanesi'nin "Hamas'ın komuta merkezi" olduğu yönündeki söylentilerle eşleşmediği vurgulandı.

(Haber Merkezi)