VF kat sağ

İnternetten online kurban nasıl bağışlanır?

İnternetten online kurban nasıl bağışlanır?
Haber Tarihi : 10 Haziran 2024 16:18:34
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

Kurban bağışı; kurban ibadetini bağış yaparak yerine getirmek anlamına gelir. Kurban ibadeti mala dayalı bir ibadet olduğundan vekil tayin edilerek bağış usulü ile de gerçekleştirilebilir. Kurban bağışının internet üzerinden online olarak bağışlanması da mümkündür. İnternetten online kurban bağışı, bağış yapılacak kurumun belirlenmesinin ardından bu kurumun sitesi üzerinden gerçekleştirilir.

WhatsApp Image 2024-06-10 at 13.00.21.jpeg

Online Kurban Bağışı Nedir?

Online Kurban Bağışı, Müslümanların kurban ibadetlerini yerine getirmek için kurbanlarını internet üzerinden bağışlamalarını sağlayan bir hizmettir. Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda kurban keser ve kurban etlerini ihtiyaç sahipleriyle paylaşırlar. Online kurban bağışı ile bu süreç çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarına internet üzerinden devredilir.

Kurban ibadetini bağış yaparak yerine getirmek isteyen Müslümanlar, kurban bağışı yapacağı kurumu belirledikten sonra, kurumun resmi internet sitesi üzerinden online kurban bağışını gerçekleştirebilir. Online kurban bağışının nasıl yapılacağı, bağış yapılan kurumların sitelerine göre farklılık gösterebilir.

Online Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Online kurban bağışı, bağış yapılacak kurumun internet sitesi üzerinden yapılır. Bağış yapılacak birçok kurum ve birçok farklı site olduğundan online kurban bağışı yöntemleri çeşitlilik göstermektedir.

İnternetten online kurban bağışı yapmak için örnek olarak Vuslat Derneği’nin web sitesi gösterilebilir. Dernek, 22 yıldır kurban bağışı kabul etmekte, kurban kesim ve dağıtım işlerini şeffaf bir şekilde gerçekleştirmektedir. Dernek, her bağışçısına adının okunduğu kesim videosu göndermektedir.

Vuslat Derneği’nin vuslat.org.tr web sitesine giriş yaptığınızda anasayfanın üst kısmında “Kurban bağışınızı yapmak için tıklayın!” ibaresi görülmektedir. Bu ibareye tıkladığınızda açılan sayfada, bağış yapacağınız kurban hissesini ve bölgeyi seçtikten sonra kişisel bilgilerinizi girip vekaletinizi onaylayarak işleme devam edebilirsiniz. Son olarak ödeme bilgilerinizi girdikten sonra bağışınız onaylanacaktır.

Online Kurban Bağışı Caiz Mi?

Kurban, nisap miktarınca (80.18 gram altın) mala yahut ticari mala sahip Müslümana Hanefi mezhebinde vacip, diğer 3 hak mezhepte ise sünnettir. Kur’an ve hadislerde Müslümanların kurban kesmeleri tavsiye edilmiştir. Bu tavsiye ile Müslümanlar her Kurban Bayramı’nda kurban ibadetini yerine getirmek ister.

Kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyen fakat maddi imkanı olmayan Müslümanlar ise kurban bağışı yaparak ibadetlerini icra edebilir. Çünkü Afrika gibi bölgelerde kurban fiyatları daha uygundur. Bu bakımdan maddi gücü olmayan hayırseverler bağış yaparak ve vekalet vererek Afrika’da kurban kestirebilir.

Afrika kurban bağışı yapmak için tercih edilen yollardan biri de online kurban bağışıdır. Online kurban bağışı, kişinin internet üzerinden büyükbaş kurban hissesi yahut küçükbaş kurbanlık bağışında bulunması şeklinde gerçekleşir. İnternetten online kurban bağışı yapan kişi, kurbanının kesildiğinden ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığından emin olmalıdır. Bunun için kurban organizasyonunda tecrübeli, güvenilir ve şeffaf çalışma prensibine sahip kurumlar tercih edilmelidir.

Vuslat Derneği 22 yıllık tecrübesi ile 3 kıta 20 ülkede kurban kesimi gerçekleştirmekte ve kurban kesim görüntülerini bağışçılarına iletmektedir. Derneğin vuslat.org.tr sitesinden ve 0212 659 28 80 numaralı çağrı merkezinden kurban bağışı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.