İran, Esed rejimine petrol gönderiyor

İran, Esed rejimine petrol gönderiyor
10 Haziran 2021 12:51:47

Yaptığı katliamlarla Suriye'deki bölünme sürecini tetikleyen ve hızlandıran Esed rejimi petrol krizini ile boğuşuyor. Bir zamanlar petrol zengini olan ülkeye, müttefiki İran 1,4 milyon varil ham petrol gönderiyor.

Suriye'ye ham petrol sevkiyatını artıran İran'ın 1,4 milyon varil ham petrol kapasiteli iki tankerinin daha yarına kadar Suriye'nin liman kenti Baniyas'a ulaşması bekleniyor.

Üç gemiyle taşınıyor

Uluslararası gemi takip sistemi Tanker Trackers'ın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıyan üç petrol tankeri bulunuyor.

Toplam 1,4 milyon varil kapasiteli iki tankerin 24 saat içinde Suriye'nin liman kenti Baniyas'a ulaşması beklenirken, 300 bin varil kapasiteli diğer tanker de Süveyş Kanalı'nda Suriye'ye doğru hareket ediyor.

Esed rejiminde petrol krizi derinleşiyor

Tanker Trackers'tan yapılan paylaşımda, tankerlerin "petrol teslimatını tamamlamadan önce ödeme belgesini görme talimatı aldığı" ifade edildi.

İran son birkaç ayda Beşşar Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde derinleşen yakıt krizinin çözümüne yönelik yaklaşık 5 milyon varil ham petrol sevkiyatı