VF kat sağ

İsrail polisi Tel Aviv'deki gösteride 3 protestocuyu gözaltına aldı

İsrail polisi Tel Aviv'deki gösteride 3 protestocuyu gözaltına aldı
Haber Tarihi : 23 Haziran 2024 03:11:02
Son Güncelleme Tarihi : 23 Haziran 2024 23:24:30

İsrail polisi, başkent Tel Aviv'de Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi, Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçim talebiyle düzenlenen gösteriye müdahale ederek 3 protestocuyu gözaltına aldı.

AA

Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi'nin yanı sıra King George Caddesi'nde binlerce İsraillinin katılımıyla protesto gösterisi düzenledi.

Buradaki sembolik öneme sahip tarihi Metzudat Zeev binası yakınlarında toplanan göstericiler, Netanyahu hükümetini protesto etti, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesini istedi.

İsrail bayrakları ile Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıyan protestocular, erken seçim çağrısı yaptı ve alanda büyük bir ateş yaktı.

Göstericilere dağılmaları yönünde uyarıda bulunan polis, itfaiye araçlarının yardımıyla ateşi söndürdükten sonra atlı birliklerle protestocuları dağıtmaya çalıştı.

İsrail devlet televizyonunun haberine göre, polis yaptığı açıklamada, Tel Aviv'de 3 göstericinin düzeni bozma, yangın çıkarma ve polis memurlarına şiddet uygulama suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtti.

Tel Aviv'deki protestoların başlıca adreslerinden Kaplan Caddesi'ndeki gösteriye de on binlerce kişi katılmıştı.

İsrailli göstericiler, burada da Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için derhal takas anlaşması yapılması talebinde bulunmuştu.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 551 Filistinli öldü, 85 bin 911 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 311'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 662 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 553 Filistinli hayatını kaybetti.