İsrail saldırıları altındaki Gazze'de yaralanan bazı çocuklar, BAE'de tedavi görecek

İsrail saldırıları altındaki Gazze'de yaralanan bazı çocuklar, BAE'de tedavi görecek
Haber Tarihi : 19 Kasım 2023 11:10:55
Son Güncelleme Tarihi : 19 Kasım 2023 16:15:32

 İsrail ablukası ve yoğun bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nde yaralanan bazı çocuklar, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) tedavi görecek.

AA

Ülkenin resmi ajansı WAM'da yer alan haberde, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın, Gazze'den 1000 çocuğun aileleriyle birlikte ağırlanarak, BAE'deki hastanelerde tedavileri edilmeleri yönündeki talimatına işaret edildi.

BAE'nin söz konusu girişimi kapsamında Gazzeli çocuk ve ailelerinden oluşan 15 kişiyi taşıyan ilk uçağın başkent Abu Dabi'ye ulaştığı aktarılan haberde, Mısır'ın el-Ariş kentinden getirilen Filistinli çocukların yaralı, yanık ve kanser tedavisi görecekleri belirtildi.

Haberde, BAE'nin şu ana kadar Gazze Şeridi'ne 1400 ton yardım taşıyan 51 uçak gönderdiği bilgisine de yer verildi.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 59’u Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 380 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.