İzleyicinin TV’den beklentisi ‘Ahlakı davranış’

İzleyicinin TV’den beklentisi ‘Ahlakı davranış’
18 Eylül 2015 05:15:30

İzleyici en çok etik olmayan davranışlardan şikâyetçi oldu.

İzleyici en çok etik olmayan davranışlardan şikâyetçi oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna bu yılın ilk altı ayında yapılan şikâyetlerde, yarışma programlarının ilk sıralarda yer aldığı belirlendi.

RTÜK'ten alınan bilgiye göre, kuruma bu yılın ilk altı ayında yapılan şikâyet sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,65 oranında düştü, 51 bin 8 oldu. En çok şikâyet alan televizyon kanalları arasında, ilk sırada 10 bin 309 şikâyetle TV8 yer aldı.

İkinci sıradaki kanal ise 9 bin 50 şikâyetle Show TV oldu. İlk altı aylık dönemde "Bu Tarz Benim" yarışma programı 4 bin 623 şikâyet alarak "programlar kategorisinde" yüzde 9,06 bildirim oranıyla ilk sırada; "Survivor All Star" programı ise 2 bin 800 bildirim alarak yüzde 5,49'luk oranla ikinci sırada yer aldı.

‘Survivor Türk aile yapısına göre değil' tepkisi

Geçen yıl en çok dizi filmler şikâyet edilirken, bu yıl beceri ve direnç yarışmaları vatandaşlardan şikâyet aldı. 14 bin 47 şikâyetle ilk sırada bulunan bu yarışma programlarını, 10 bin 554 bildirimle dizi filmler takip etti.

Beceri ve direnç yarışmalarına yönelik şikâyetlerin yüzde 20'si "Survivor All Star" programı hakkında yapıldı. Vatandaşlar, söz konusu yarışmaya, "yarışmacıların Türk aile yapısı gelenek ve göreneklerine aykırı, etik olmayan davranışlar sergilemeleri, sürekli argo ve şiddet içeren sözlerin kişilik haklarını zedeleyici boyuta ulaşarak rekabetin psikolojik saldırıya dönüştüğü" gerekçesiyle tepki gösterdi.

Reklam Kuşakları ve Doğrudan Satış Reklamları" kategorisinde geçen yıl bin 250 şikâyetle ilk sırada yer alan cep telefonu reklamları yerini, bu yıl 3 bin 330 bildirimle "Coca Cola" reklamlarından gelen şikâyetlere bıraktı.