Kamera kayıtta

Kamera kayıtta
Haber Tarihi : 06 Eylül 2015 04:00:20
Son Güncelleme Tarihi : 00 00 0000 00:00:00

1 Kasım’daki seçim için güvenlik tartışmaları devam ederken sandıklara kamera konulması gündeme geldi. AK Parti'nin teklifine CHP, MHP ve HDP'den destek geldi. 194 bin sandığa kamera konulacak.

SEÇİMLERDE İLK YAŞANACAK

ÖSYM'nin bütün merkezi sınavlarında uygulanan kamere kayıt sistemi şimdi de 1 Kasım seçimleri için çalışacak. 7 Haziran seçimleri ardından koalisyon ve istikşafi görüşmelerinde anlaşamayan AK Parti, CHP, HDP ve MHP ilk kez seçim güvenliği konusunda fikir birliğine vardı. Dört siyasi parti de seçim güvenliği için kolları sıvadı ve sandıklara kamera yerleştirilmesi konusunda anlaştılar.

1 Kasım'da yapılacak genel seçimde güvenliğin sağlanmasının MGK'de masaya yatırılmasının ardından sandıkların kurulduğu yerlere kamera konulması önerisi ele alındı.  AK Parti, teknik altyapının sağlanması durumunda Türkiye'deki tüm sandıklara, yani 194 bin sandığa kamera konulabileceği, bu şekilde tartışmaların önlenebileceğini düşünüyor. AK Parti'nin, kamera önerisine diğer partiler de sıcak yaklaşıyor.

SANDIĞA KAMERA

Artan terör olayları nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu'da sandık güvenliğinin nasıl sağlanacağıyla ilgili tartışmalar sürüyor. AK Parti, seçim güvenliğinin sağlanması, şaibe iddialarının ortadan kaldırılması için sandıklara kamera konulmasını istiyor. AK Parti yöneticileri, "7 Haziran seçimleri öncesinde de bu şekilde bir talebimiz olmuştu. Diğer siyasi partiler de sıcak yaklaşmıştı. Ancak teknik yetersizlik nedeniyle bu uygulama gerçekleşememişti. 1 Kasım seçimleri için de böyle bir düşünce var. CHP, MHP ve HDP de buna sıcak bakıyor. YSK kabul eder, teknik altyapı sorunu da çözülebilirse 1 Kasım seçimlerinde uygulanabilir" görüşünü dile getirdi.

ÖSYM'DEKİ KAYIT SİSTEMİ ÖRNEK ALINACAK

ÖSYM'nin bütün merkezi sınavlarında uygulanan kamere kayıt sistemi şimdi de 1 Kasım seçimleri için çalışacak.  ÖSYM'nin sınav güvenliği için yıllardır kamera kayıt sistemini uyguluyor. Dört siyasi partinin seçim güvenliği için ortak kararı olan kayıt sitemi kesinleşirse ÖSYM'nin kayıt yöntemi gibi işleyecek. Belki de ÖSYM'nin kamera kayıt sitemine yeni kameralar entegre edilerek sistemdeki takip göz sayısı yani kamera sayısı da artacak. Her sandık başına bir kamere yerleştirilecek. Böylece 1 Kasım öncesi tartışılan ve sürekli spekülasyonlara   neden olan seçim güvenliği de sağlanmış olacak.

YSK'YA BAŞBURU YAPILACAK

AK Parti'nin, YSK'ya bu yönde bir başvuru yapacağı öğrenildi. AK Parti yönetimi, bölgede terör örgütünün baskısı nedeniyle seçmenin özgür iradesiyle oy kullanamadığı, bazı sandıklarda HDP'ye tulum oy çıkmasının bunun en büyük kanıtı olduğunu savunuyor. Parti yöneticileri, özellikle bölgede AK Parti'nin oy kaybetmesini bu durumdan kaynaklandığını ileri sürüyor.

HDP  KAMERA PROJESİNİ DESTEKLİYOR

HDP'nin YSK temsilcisi Mehmet Tiryaki, kendilerinin de sandık alanlarına kamera konulmasını istediklerini belirterek, "Böyle bir uygulamanın seçim güvenliğine hizmet edeceğini düşünüyoruz. Şaibelerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Biz bu konuda samimi olanın kim olduğunu göstermesi açısından gerekli başvurularımızı yapıyoruz. Tüm sandıklar ile oy pusulalarının birleştirildiği alanlar kamerayla izlenmeli" dedi. Kamera sisteminin sadece bir bölgede değil tüm ülke genelindeki sandıklar için uygulanması gerektiğini kaydeden Tiryaki, "Sadece Doğu ve Güneydoğu'ya kurarsanız o zaman itirazlar ve tartışmalar olacaktır" diye konuştu. Tiryaki, konuyla ilgili olarak başka taleplerin de yer aldığı bir başvuruyu YSK'ya yapacaklarını söyledi.

ALTYAPI HAZIRLIĞI VE ÇALIŞMASI

CHP'nin YSK temsilcisi Mehmet Yakupoğlu, kamera sistemine kendilerinin de sıcak yaklaştığını, ancak YSK'nın altyapısının buna uygun olup olmadığı konusunda tereddütlerinin olduğunu söyledi. Yakupoğlu, 7 Haziran seçimleri öncesinde de bu önerinin gündeme geldiğini, ancak yapılan çalışmada kamera sisteminin seçime harcanan para kadar bir maliyetinin çıktığını kaydederek, "Bu kadar kısa sürede gerçekleşebilir mi tartışılıyor. Eğer böyle bir uygulamaya gidilecekse 194 bin sandığın hepsine koymalısınız. Biz de buna taraftarız. Ancak hukuki olarak bir olay yaşandığında kameradaki görüntüler ne kadar delil niteliği taşıyor o da tartışmalı. Teknik ve altyapı sorunları çözülürse gerçekleştirilebilir" diye konuştu.

SEÇİM MÜHÜRLERİ

Mehmet Yakupoğlu, önceki seçimlerde kullanılan mühürlerin de değişmesinin gündeme gelebileceğini belirterek, "Seçmenler ters tuttukları için mührü oy pusulası yerine ellerine basıyorlar. Bunun da değişmesi gerekiyor" dedi.